HP vil måske alligevel beholde sin pc-forretning

Det ser ud til at HP foretrækker at udskille sin pc-division som et selvstændigt datterselskab.

Artikel top billede

Forleden kom den meget overraskende melding om at verdens største pc-firma Hewlett-Packard overvejer at skille sig helt af med sin pc-division Personal Systems Group (PSG). Nu ser det ud til at HP er ved at trække i land. En talsmand for HP sagde mandag til Reuters, at man i øjeblikket er ved at undersøge muligheden for at skille pc-forretningen ud i et selvstændigt datterselskab. HP vil altså fortsat beholde ejerskabet over pc-divisionen.

”Vi foretrækker et spin-off som et selvstændigt firma. Det er den bedste måde til at varetage interesserne for vores aktionærer, kunder og medarbejdere,” siger talsmanden.

Muligheden for et salg af pc-forretningen er dog ikke helt udelukket. En beslutning skal træffes inden årets udgang.

Hos HP i Danmark fortæller kommunikationschef Henrik Kirkeskov, at man undersøger forskellige strategiske muligheder i forhold til at gøre pc-forretningen mere profitabelt og innovativ.

”En af mulighederne er, at udskille PSG i en selvstændig forretningsenhed/selskab, der er selvstændigt børsnoteret. Men det er i den forbindelse vigtigt at understrege, at der ikke er tale om at HP lukker pc-forretningen eller stopper med at producere pc’er. Uanset udfaldet af den igangsatte proces, vil der fortsat blive udviklet og solgt pc’er baseret på den nuværende produktportefølje i HP’s pc-division, PSG,” siger Henrik Kirkeskov til ComON.

Han tilføjer at der ikke er ændret i hverken produkt- eller markedsstrategi overfor kunderne, og HP vil fortsat styrke og udbygge sit forhold til forhandlerne.

”Så jeg tror nu ikke de øvrige pc leverandører på markedet skal glæde sig for tidligt,” siger Henrik Kirkeskov.

Samtidig understreges det at PSG har en årsomsætning på over 40 mia. dollars om året, og et driftsresultat på mere 2,5 mia. dollars.

”HP PSG er verdens største og mest profitable pc-producent. Så uanset om processen skulle ende op med, at vores pc forretning bliver udskilt i et selvstændigt selskab som det fx skete med Novozymes og Novo og med HP’s afdeling for måleudstyr (blev udskilt i et selskab, der hedder Agilent) eller forblive som en forretningsenhed i HP, er der ingen, der er interesseret i ikke at fortsætte med at videreudvikle verdens største og mest profitable pc-producent,” slutter Henrik Kirkeskov.

Læses lige nu

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Senior Director, People & Culture

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S