Elsparepærer bliver dyrere

Mangel på sjældne metaller gør elsparepærer dyrere.

Artikel top billede

På dagen hvor de sidste 60-watt glødepærer forsvinder fra butikkerne – den 1. september – har lysfirmaet Osram meldt ud at priserne for elsparepærer stiger med helt op til 25 procent. Det er manglen på de såkaldte sjældne jordarter (Rare Earth Elements), der får priserne til at stige. Foruden elsparepærer gælder prisstigningerne også for lysstofrør.

I enkelte tilfælde kan prisstigningerne endda blive betydelig højere end de 25 procent.

”Det afhænger af produkttypen, der er meget store forskelle – alt efter, hvilke råstoffer der bliver brugt og i hvilket omfang,” siger Osram-chef Martin Goetzeler til den tyske udgave af Financial Times.

I et brev til kunderne skriver Osram, at manglen på sjældne metaller har fået priserne til at eksplodere. Som ComON kunne fortælle forleden, har den kinesiske eksport-kontrol med sjældne jordarter også stor betydning for harddisk-priserne, der forventes at stige med 5-10 pct.

I 2010 har Kina reduceret sin eksport af sjældne metaller med 40 pct. til 30.000 tons og man fortsætter med at indføre nye begrænsninger.

Det gigantiske land sidder på nogle af verdens største forekomster af de metaller, der skal bruges til elektronik-produktion. Tidligere har Kina begrundet sine tiltag for at begrænse eksporten af metallerne med miljøhensyn, men nogle mener at landet forsøger at hjælpe den voksende kinesiske elektronik-industri på bekostning af udlandet.

Kina står for omkring 90 procent af produktionen af 17 forskellige sjældne jordarter, som har stor betydning for it- og kommunikationsudstyr.

Osram vil nu udvikle nye recycling-metoder til at genvinde de sjældne råstoffer fra gamle pærer.

Men indtil videre må kunderne altså regne med heftige prisstigninger. Det kommer på et tidspunkt, hvor EU er ved at afskaffe de gamle glødepærer. Fra næste år er det helt slut med de gamle pærer. Nu skal der skiftes til elsparepærer, men her er der også problemer. Der har blandt andet været kritik af, at pærerne indeholder det giftige kviksølv.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job