Elsparepærer bliver dyrere

Mangel på sjældne metaller gør elsparepærer dyrere.

Artikel top billede

På dagen hvor de sidste 60-watt glødepærer forsvinder fra butikkerne – den 1. september – har lysfirmaet Osram meldt ud at priserne for elsparepærer stiger med helt op til 25 procent. Det er manglen på de såkaldte sjældne jordarter (Rare Earth Elements), der får priserne til at stige. Foruden elsparepærer gælder prisstigningerne også for lysstofrør.

I enkelte tilfælde kan prisstigningerne endda blive betydelig højere end de 25 procent.

”Det afhænger af produkttypen, der er meget store forskelle – alt efter, hvilke råstoffer der bliver brugt og i hvilket omfang,” siger Osram-chef Martin Goetzeler til den tyske udgave af Financial Times.

I et brev til kunderne skriver Osram, at manglen på sjældne metaller har fået priserne til at eksplodere. Som ComON kunne fortælle forleden, har den kinesiske eksport-kontrol med sjældne jordarter også stor betydning for harddisk-priserne, der forventes at stige med 5-10 pct.

I 2010 har Kina reduceret sin eksport af sjældne metaller med 40 pct. til 30.000 tons og man fortsætter med at indføre nye begrænsninger.

Det gigantiske land sidder på nogle af verdens største forekomster af de metaller, der skal bruges til elektronik-produktion. Tidligere har Kina begrundet sine tiltag for at begrænse eksporten af metallerne med miljøhensyn, men nogle mener at landet forsøger at hjælpe den voksende kinesiske elektronik-industri på bekostning af udlandet.

Kina står for omkring 90 procent af produktionen af 17 forskellige sjældne jordarter, som har stor betydning for it- og kommunikationsudstyr.

Osram vil nu udvikle nye recycling-metoder til at genvinde de sjældne råstoffer fra gamle pærer.

Men indtil videre må kunderne altså regne med heftige prisstigninger. Det kommer på et tidspunkt, hvor EU er ved at afskaffe de gamle glødepærer. Fra næste år er det helt slut med de gamle pærer. Nu skal der skiftes til elsparepærer, men her er der også problemer. Der har blandt andet været kritik af, at pærerne indeholder det giftige kviksølv.

Læses lige nu

    Dansk Fundamental Metrologi A/S

    IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Dansk Fundamental Metrologi A/S

    IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemudvikler (frontend)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S