Elsparepærer bliver dyrere

Mangel på sjældne metaller gør elsparepærer dyrere.

Artikel top billede

På dagen hvor de sidste 60-watt glødepærer forsvinder fra butikkerne – den 1. september – har lysfirmaet Osram meldt ud at priserne for elsparepærer stiger med helt op til 25 procent. Det er manglen på de såkaldte sjældne jordarter (Rare Earth Elements), der får priserne til at stige. Foruden elsparepærer gælder prisstigningerne også for lysstofrør.

I enkelte tilfælde kan prisstigningerne endda blive betydelig højere end de 25 procent.

”Det afhænger af produkttypen, der er meget store forskelle – alt efter, hvilke råstoffer der bliver brugt og i hvilket omfang,” siger Osram-chef Martin Goetzeler til den tyske udgave af Financial Times.

I et brev til kunderne skriver Osram, at manglen på sjældne metaller har fået priserne til at eksplodere. Som ComON kunne fortælle forleden, har den kinesiske eksport-kontrol med sjældne jordarter også stor betydning for harddisk-priserne, der forventes at stige med 5-10 pct.

I 2010 har Kina reduceret sin eksport af sjældne metaller med 40 pct. til 30.000 tons og man fortsætter med at indføre nye begrænsninger.

Det gigantiske land sidder på nogle af verdens største forekomster af de metaller, der skal bruges til elektronik-produktion. Tidligere har Kina begrundet sine tiltag for at begrænse eksporten af metallerne med miljøhensyn, men nogle mener at landet forsøger at hjælpe den voksende kinesiske elektronik-industri på bekostning af udlandet.

Kina står for omkring 90 procent af produktionen af 17 forskellige sjældne jordarter, som har stor betydning for it- og kommunikationsudstyr.

Osram vil nu udvikle nye recycling-metoder til at genvinde de sjældne råstoffer fra gamle pærer.

Men indtil videre må kunderne altså regne med heftige prisstigninger. Det kommer på et tidspunkt, hvor EU er ved at afskaffe de gamle glødepærer. Fra næste år er det helt slut med de gamle pærer. Nu skal der skiftes til elsparepærer, men her er der også problemer. Der har blandt andet været kritik af, at pærerne indeholder det giftige kviksølv.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job