Nu skal Android ind på din netbook

Intel og Google går nu sammen om at optimere kommende versioner af Android til Atom-processoren.

Næsten samtidig med, at Microsofts Steve Ballmer tirsdag aften amerikansk tid kunne præsentere det nye Windows 8 på Build-konferencen i Anaheim, trådte Intels Paul Otellini op på scenen og afleverede sin keynote til åbningen af Intel Developer Forum i San Francisco. Den mest interessante nyhed fra Intel var et tæt samarbejde med Google om at få det mobile operativsystem Android over på x86-processorer.

Googles mobil-chef Andy Rubin trådte symbolsk op på scenen sammen med Otellini og de gav hinanden håndslag på det nye samarbejde. De kommende udgaver af Android skal optimeres til Atom-processorserien fra Intel.

Faktisk er man allerede nået så langt, at Otellini kunne hive en Atom Medfield-baseret smartphone op af lommen og demonstrere, at den allerede kører med Android 2.3. Intel ville dog ikke fortælle, hvem der har fremstillet telefonen. Men de første smartphones med Atom-processor skulle være klar til næste år.

Dermed kommer Intel til at kæmpe mod ARM-platformen, som i øjeblikket dominerer totalt inden for smartphones og tablets. Det kommende Windows 8 kører også på ARM, og det ventes, at ARM vil erobre en del af pc-markedet i de næste år. Så Intel har brug for at vise, at man kan matche det lave energiforbrug uden at gå på kompromis med ydelsen.

Otellini talte om en "ny fase" for den personlige computer og en ny tidsalder, hvor regnekraft er til rådighed overalt. Intel-chef lovede computere, der er klar til brug, så snart du trykker på On-knappen, og billige supertynde ultrabook-computere.

I 2013 kommer "Haswell" teknologien til ultrabooks, som skal reducere strømforbruget under standby med 20 gange i forhold til den nuværende generation.

Intel forudsiger, at der kommer computere, som konstant er koblet til nettet og sørger for at hente mails, statusopdateringer fra sociale netværk og andet digitalt indhold, selv om computeren er sat på standby. En sådan computer kan køre uafbrudt i 10 dage på én enkelt opladning - uden at tabe netforbindelsen.

Længere ude i fremtiden skal strømforbruget sænkes endnu mere. Intel viste en prototype på en "Near Threshold Voltage Core" processor, der holdes kørende med en lille solcelle på størrelse med et frimærke.

Sammen med datterselskabet McAfee kunne Intel demonstrere en ny hardwarebaseret sikkerheds-teknologi, DeepSAFE, der ligger under selve operativsystemet. Det fungerer selvsagt kun med Intel-processorer.

Annonce

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S