Milliardtungt it-projekt kuldsejlet

Et it-projekt til 120 mia. kr. er endt som en gigantisk fiasko i Storbritannien.

Artikel top billede

De store offentlige it-skandaler er ikke begrænset til Danmark. Den britiske regering har netop trukket nødbremsen til et gigantisk it-projekt med en samlet pris på mere end 120 milliarder kroner. Det skriver avisen Guardian.

Forsøget på at skabe en fælles elektronisk patientjournal på tværs af det britiske sundhedsvæsen er dermed slået fejl.

I årevis har projektet været ramt af forsinkelser, tekniske problemer, stridigheder om aftalevilkår og løbske udgifter.

Den britiske sundhedsminister Andrew Lansley har derfor sammen med National Health Service besluttet at stoppe projektet.

Rigsrevisionen i Storbritannien anbefalede allerede i maj at stoppe med at pumpe flere penge i projektet, der betegnes som alt for ambitiøst.

En kilde i sundhedsministeriet siger til The Guardian at de mange milliarder er spildt. Pengene burde være brugt til sundhedspersonale og til at forbedre patientplejen og ikke til at polstre lommerne hos de internationale it-giganter, lyder den bitre kommentar.

Nu vil man overlade det til de enkelte sygehuse og andre sundhedsinstitutioner at videreudvikle deres egne systemer eller vælge nye løsninger i stedet for at tvinge hele sektoren over på én fælles national it-platform.

Andrew Lansley understreger da også at beslutningen om ny it fremover skal træffes lokalt og lægger samtidig afstand til det "topstyrede" it-skandaleprojekt, der blev sat i søen under den tidligere Labour-regering.

Ifølge rigsrevisionen har projektet hverken leveret de ønskede resultater eller overholdt de leveringsfrister der er aftalt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice