Milliardtungt it-projekt kuldsejlet

Et it-projekt til 120 mia. kr. er endt som en gigantisk fiasko i Storbritannien.

Artikel top billede

De store offentlige it-skandaler er ikke begrænset til Danmark. Den britiske regering har netop trukket nødbremsen til et gigantisk it-projekt med en samlet pris på mere end 120 milliarder kroner. Det skriver avisen Guardian.

Forsøget på at skabe en fælles elektronisk patientjournal på tværs af det britiske sundhedsvæsen er dermed slået fejl.

I årevis har projektet været ramt af forsinkelser, tekniske problemer, stridigheder om aftalevilkår og løbske udgifter.

Den britiske sundhedsminister Andrew Lansley har derfor sammen med National Health Service besluttet at stoppe projektet.

Rigsrevisionen i Storbritannien anbefalede allerede i maj at stoppe med at pumpe flere penge i projektet, der betegnes som alt for ambitiøst.

En kilde i sundhedsministeriet siger til The Guardian at de mange milliarder er spildt. Pengene burde være brugt til sundhedspersonale og til at forbedre patientplejen og ikke til at polstre lommerne hos de internationale it-giganter, lyder den bitre kommentar.

Nu vil man overlade det til de enkelte sygehuse og andre sundhedsinstitutioner at videreudvikle deres egne systemer eller vælge nye løsninger i stedet for at tvinge hele sektoren over på én fælles national it-platform.

Andrew Lansley understreger da også at beslutningen om ny it fremover skal træffes lokalt og lægger samtidig afstand til det "topstyrede" it-skandaleprojekt, der blev sat i søen under den tidligere Labour-regering.

Ifølge rigsrevisionen har projektet hverken leveret de ønskede resultater eller overholdt de leveringsfrister der er aftalt.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S