Brother får fogedforbud mod tyske blækpirater

Det er lykkes Brothers jurister at få et fogedforbud mod to fabrikanter af printerblæk, der bryder Brothers patent. En stor sejr, siger marketingchefen, der håber på, at mere fokus på problemet vil få forbrugerne til at vælge originalt blæk.

I Tyskland er det lykkes Brother at få nedlagt fodgedforbud mod to fabrikanter, der sælger printerpatroner, der bryder Brothers patent. Det er distriktsdomstolen i tyske Düsseldorf, der har udstedt et foreløbigt fogedforbud.

I løbet af foråret opdagede Brother, at fire forskellige fabrikanter solgte kopier af de nye blækpatroner på det tyske marked. To af dem stoppede salget, da Brother's jurister henvendte sig til dem. De to andre blev retsforfulgt, fordi de fortsatte salget.

Også i Danmark er Brother på vagt over for blækpirater, som marketingchef Henning Elkjær mener er et meget stort problem.

»Vi anslår, at omkring 30 procent af markedet for blækpatroner bliver dækket af forfalskninger,« siger han.

Når Brother finder en mistænkelig patron hos en dansk forhandler, køber producenten en patron, for at undersøge den og prøver at tage kontakt til kopiproducenten, for at standse ulovlighederne.

Men det er svært at finde frem til fabrikanterne, og fogedforbudet er derfor en sejr for Brother, fortæller Henning Elkjær.

Og der er grund til at bekæmpe de uægte patroner, som har flere konsekvenser end tabt indtjening for producenterne, understreger Henning Elkjær. For i værste fald kan de uoriginale patroner og tonere ødelægge printerne, de anvendes i. Samtidig forsvinder garantien på printere, hvor der har været anvendt falske blækpatroner.

»Brother bruger rigtigt mange penge på at udvikle blæktyper, som passer optimalt til firmaets maskiner. Kopiprodukter vil aldrig opnå samme kvalitet,« mener Henning Elkjær.

Hos Brother mener man, at mange forbrugere fortsat hellere vil købe billigt end sikre sig en ordentlig kvalitet.

»Hvis der ikke var en efterspørgsel efter de falske partoner, så ville der ikke være så stort et udbud,« siger Henning Elkjær, Brother.

DRs Kontant har dog haft fat i emnet, ligesom Forbrugerrådets Tænk har en artikel om falske patroner i det nyeste nummer. Det har haft en effekt på befolkningens holdning til de uoriginale printerpatroner.

»Andelen af kopiblæk på markedet er faldet med fem til ti procent over det sidste år. Vi satser på, at Tænks artikel kan sætte gang i flere debatter rundt om i de små hjem, for det er de private, der køber uoriginalt,« slutter Henning Elkjær.

Annonce

Statens IT

Datacenter og Netværksspecialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S