EDB Gruppen skærer i medarbejderne

Efter et dårligt kvartal vælger EDB gruppen at fyre en række ansatte. EDB Gruppen konstaterer, at de manglende resultater skyldes et lille antal forretningsområder, som der arbejdes på at få på rette kurs.

Som en reaktion på et kvartal, hvor »den danske forretning ikke har levet op til forventningerne,« har børsnoterede EDB Gruppen valgt at sige til farvel til en stribe af medarbejdere.

Det skriver Compueterworld i dag.

»En gennemgang af vores ressourcer har vist, at vi havde en del ansatte, der kunne undværes,« siger selskabets kommunikationschef, Jesper Andersen til Computerworld.

De fyrede har hovedsageligt været ansat i administrative funktioner. Det er blandt andet ansatte i sekretær- og bogholderifunktioner, som EDB Gruppen har valgt at tage afsked med.
Fyringerne er foregået i flere afdelinger spredt over hele landet.

»Vi har ikke afskediget en eneste såkaldt fakturerbar medarbejder,« fastslår Jesper Andersen overfor Computerworld.

EDB Gruppens omsætning var i andet kvartal 2007 med sine 218 millioner cirka syv procent højere end samme periode året før, mens overskuddet indenfor det seneste år er steget med 14,5 millioner til 26,5 millioner kroner.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job