Kompetera vinder millionordre til København

Den genopstandne hardwareforhandler skal levere 1600 Lenovo pc?er til Københavns kommune. Ordren sikrer en omsætning på 4,2 millioner kroner.

Den Hellerup-baserede forhandler Kompetera har vundet en e-auktion på 1600 Lenovo-pcer til Københavns kommune. Ordren skal leveres ad tre omgange i løbet af efteråret.

Kompetera genopstod som selvstændig forhandler ved nytårstid efter konkursen i i2i, og i den forbindelse sikrede direktør Carsten Weis sig i2i’s SKI-aftale, som altså nu har kastet millionordren af sig.

»Ordren viser os, at vi har fået skruet et godt og konkurrencedygtigt koncept sammen,« siger Carsten Weis i en kommentar.

Han ved ikke, hvilke andre forhandlere, der har været med i opløbet til den københavnske ordre, men fortæller at producenter som HP, Dell og Fujitsu har måttet bøje sig for Lenovo i kampen om den 4,2 millioner kroner store ordre.

»Jeg tror, Lenovo var skeptiske overfor om vi ville vinde det her udbud,« siger en tilfreds Carsten Weis, som vurderer, at orden blev vundet på en kombination af lav avance kombineret med stor fleksibilitet i forhold til de specifikationer, som kommunen havde lagt ind i udbuddet.

Siden genopstandelsen i januar har Kompetera udvidet bemandingen i virksomheden, så man i dag beskæftiger 17 medarbejdere. Carsten Weis forventer i år at nå en omsætning på cirka 80 millioner kroner, hvoraf to tredjedele vil komme fra hardwaresalg, mens resten skal hentes ind via konsulentopgaver. Han anslår, at de offentlige kunder fylder cirka 30 procent af Kompeteras forretning.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere