Columbus indgår mobil alliance

Med et nyetableret samarbejde vil Psion Teklogix og Columbus IT Partner satse målrettet på det voksende marked for mobile it-løsninger - i første omgang i Danmark.

Med alliancen skal der knyttes forbindelsen mellem medarbejdernes mobile udstyr og den enkelte virksomheds Axapta- eller Navision-baserede ERP-platform.

»Kundernes fordel bliver, at vi og Columbus IT Partner i fællesskab kan tilbyde hele løsninger. Virksomhederne skal ikke først købe trådløst udstyr og derefter have problemer med at integrere det i ERP-systemet,« siger administrerende direktør Jan Nørret, Psion Teklogix.

Columbus IT Partner har i de seneste år udført integrationer til en række eksterne produkter, såsom håndholdte computere, trådløse lagerterminaler og lignende specialopgaver.

»I den forbindelse har vi vurderet, at Psion Teklogix har været den mest professionelle og kompetente samarbejdspartner. Derfor indgår vi nu i et tættere strategisk samarbejde omkring salg af integrationsløsninger mellem Psion Teklogix' produktpalette og Axapta/Navision,« forklarer administrerende direktør Steen Hagengaard, Columbus IT Partner i Danmark.

»Mobility løsninger er et klart vækstområde, som er interessant, fordi Columbus IT Partner kan sikre en dyb og intelligent integration til kundens ERP-platform. Det er et meget specialiseret område, som vi nu sætter ekstra fokus på. Vi ved fra vore kunder, at behovet er til stede,« siger han, og ifølge Columbus bekræftes udviklingen af, at samarbejdet kun var få dage gammelt, før de første ordrer var i hus.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS