Chippen dk: I får mig ikke ned med nakken

Ejeren af chippen.dk og guncity.dk, Uffe Reiner Pedersen føler sig forfulgt og forstår ikke, hvorfor han bliver hængt ud i medierne. Nu lukker han butikken i en måneds tid, og tager sig en tænkepause oven på anklagerne.

Uffe Reiner Pedersen er ikke en glad mand for tiden. Han føler sig uretfærdigt behandlet, og har svært ved at forstå, hvorfor netop hans firmaer bliver hængt ud i medierne.

Ifølge Uffe Reiner Pedersen er det kun naturligt, at der opstår nogle tvister mellem kunder og ejer, når man driver forretning.

"I vores branche er vi opdraget med, at det altid er kunden, der har ret. Men det mener jeg ikke, at de altid har,« beretter Uffe Reiner Pedersen.

Han henviser blandt andet til, Thomas Falborgs butik SHG.dk, som han mener har flere sager i Forbrugerstyrelsen end chippen.dk og guncity.dk.

»Der er ikke nogen, der får mig ned med nakken. Alle firmaer laver fejl, og hvis vi ikke har leveret en vare, så sender vi den naturligvis ud til enhver tid. Og desuden er det i orden med mig, at Thomas Falborg kalder mig for et broddent kar. Det viser bare, at de har konkurrence,« udtaler han.

Ifølge Uffe Reiner Pedersen er han én af de ældste online indehavere, der været i branchen i ni år. Og fortæller, at han i den tid aldrig har været blandet ind i en bedragerisag, og aldrig bliver det.

»De sager, der bliver nævnt stammer helt tilbage fra 2002. Og så er der nogle sager, hvor jeg har haft leveringsproblemer. Vi importer mange varer fra Kina, og når de går i rest, så går der noget tid inden de er på lager igen. En container fra Kina er nemlig 12 uger undervejs, og så må kunden desværre vente,« udtaler han.

Ifølge Uffe Reiner Pedersen har han forretning med mellem 40.000 til 50.000 faste kunder, der kører godt. Men efter al mediepostyret trænger han til en ferie.

»Jeg har været nødt til at slukke min firmatelefon, og har ikke været på arbejde siden. Og så har jeg modtaget en million hademails. Nu tager jeg på ferie i en måneds tid og må se til alt det her, når jeg vender tilbage. Der er alligevel ikke særlig meget at lave for tiden på grund af al virakken,« fortæller han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS