Chippen dk: I får mig ikke ned med nakken

Ejeren af chippen.dk og guncity.dk, Uffe Reiner Pedersen føler sig forfulgt og forstår ikke, hvorfor han bliver hængt ud i medierne. Nu lukker han butikken i en måneds tid, og tager sig en tænkepause oven på anklagerne.

Uffe Reiner Pedersen er ikke en glad mand for tiden. Han føler sig uretfærdigt behandlet, og har svært ved at forstå, hvorfor netop hans firmaer bliver hængt ud i medierne.

Ifølge Uffe Reiner Pedersen er det kun naturligt, at der opstår nogle tvister mellem kunder og ejer, når man driver forretning.

"I vores branche er vi opdraget med, at det altid er kunden, der har ret. Men det mener jeg ikke, at de altid har,« beretter Uffe Reiner Pedersen.

Han henviser blandt andet til, Thomas Falborgs butik SHG.dk, som han mener har flere sager i Forbrugerstyrelsen end chippen.dk og guncity.dk.

»Der er ikke nogen, der får mig ned med nakken. Alle firmaer laver fejl, og hvis vi ikke har leveret en vare, så sender vi den naturligvis ud til enhver tid. Og desuden er det i orden med mig, at Thomas Falborg kalder mig for et broddent kar. Det viser bare, at de har konkurrence,« udtaler han.

Ifølge Uffe Reiner Pedersen er han én af de ældste online indehavere, der været i branchen i ni år. Og fortæller, at han i den tid aldrig har været blandet ind i en bedragerisag, og aldrig bliver det.

»De sager, der bliver nævnt stammer helt tilbage fra 2002. Og så er der nogle sager, hvor jeg har haft leveringsproblemer. Vi importer mange varer fra Kina, og når de går i rest, så går der noget tid inden de er på lager igen. En container fra Kina er nemlig 12 uger undervejs, og så må kunden desværre vente,« udtaler han.

Ifølge Uffe Reiner Pedersen har han forretning med mellem 40.000 til 50.000 faste kunder, der kører godt. Men efter al mediepostyret trænger han til en ferie.

»Jeg har været nødt til at slukke min firmatelefon, og har ikke været på arbejde siden. Og så har jeg modtaget en million hademails. Nu tager jeg på ferie i en måneds tid og må se til alt det her, når jeg vender tilbage. Der er alligevel ikke særlig meget at lave for tiden på grund af al virakken,« fortæller han.

Annonce

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks