Datek mærkede krisen i 2009

Den økonomiske krise påvirker regnskabet hos SMB-forhandleren Datek i Herlev, som dog fik et beskedent overskud.

Det er blevet sværere at få kunderne til at betale deres regninger og invester i nyt it-udstyr. Det oplever direktør Gorm Hansen fra Herlev-forhandlerne Datek, som i 2009 måtte nøjes med et overskud før skat på godt 90.000 kroner. Det er en markant tilbagegang i forhold til året før, hvor overskuddet lød på 616.000 kroner før skat.

Trods de magre tider forøgede Datek sin bruttofortjeneste med omkring fire procent, hvilket skyldes et stigende salg i antallet af konsulenttimer. Men øgede personaleomkostninger og afskrivninger mere end opvejer den forbedrede indtjening.

»Forretningen kører da rundt, men der er ikke noget at råbe hurra for,« siger Gorm Hansen, som gennem det sidste års tid har oplevet, at kunderne slår sig i tøjret og sætter spørgsmålstegn ved de fakturaer, som Datek sender ud.

»Lunten er blevet kortere hos kunderne. Vi skal ofte argumentere for helt almindelige poster på fakturaerne som kørsel og andre standardudgifter, som før gik glat igennem. Men det er selvfølgelig udtryk for at kunderne også er klemt,« siger Gorm Hansen, som især mærker krisen slå igennem på faldende hardwaresalg.

»Når man møder kollegerne nede i golfklubben er der prestige i at være sparsommelig og skære ned i modsætning til før, hvor man slog om sig med store planer og nyanskaffelser. Der bliver da stadig solgt servere og leveret bærbare, men der er mange, der trækker udskiftning af udstyr, og der bliver argumenteret kraftigt for, hvorfor man ikke kan købe lige nu,« lyder det fra Dateks direktør Gorm Hansen.

Læses lige nu

    Statens IT

    Kubernetes specialister (junior-mid level)

    Københavnsområdet

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos