Mira Data forlænger betalingsstandsning

Distributøren Mira Data har bedt om yderligere ro fra kreditorerne, og har forlænget betalingsstandsningen frem til starten af februar.

Den nordjyske distributør Mira Data A/S, der gik i betalingsstandsning tilbage i maj, har endnu engang forlænget betalingsstandsningen. Mira Datas advokat Pernille Bloch bekræfter overfor CRN, at Mira Data for anden gang har fået forlænget den aktuelle betalingsstandsning, denne gang til 8. februar. Derudover ønsker hun ikke at kommentere yderligere på virksomhedens tilstand, af hensyn til sin tavshedspligt.

En betalingsstandsning løber over tre måneder, og kan forlænges i op til et år i alt. Mira Datas kreditorer må altså muligvis vente til maj på at få vished om Mira Datas fremtid.

Mira Datas direktør Dan Jakobsen, der blev indsat som konstitueret direktør i foråret, ønsker ikke at udtale sig om betalingsstandsningen eller virksomhedens situation i øvrigt.

Mere om samme emne

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Rekvirent til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S