Tabte i byretten: Hans Vitalis føler sig bondefanget af forhandler

Tidligere Tech Data-direktør har netop tabt en sag i byretten om leasing af en kopimaskine. Vitalis anklager kopiforhandler for at snyde ham.

Hans Vitalis finansieringsfirma, Elite Finans tabte i sidste uge en sag mod en virksomhed, der ikke betalte sine regninger for leasing af en printer. Under retssagen kom det frem, at kunden selv ejer den printer, som de nægter at betale leasing for.

Elite Finans-direktør Hans Vitalis mener dog, at sagen handler om mere og andet end de ubetalte regninger. Han føler sig nemlig snydt af forhandleren Nordisk Dokument Kompagni, som Elite Finans købte kontrakten af, for en halv million kroner. Nordisk Dokument Kompagni er også dem, der fik den sagsøgte virksomhed til at skrive under på aftalen, der forpligtede dem til at betale for leasing af deres egen printer.

Dommen, der blev afsagt i Københavns Byret, fritog den anonyme virksomhed for al forpligtelse over for leasingfirmaet, og idømte desuden Elite Finans at betale 40.000 kroner i sagsomkostninger til det sagsøgte firma.

Elite Finans-direktøren føler sig godt snydt af Nordisk Dokument Kompagni, men forhandleren er i mellemtiden gået konkurs, og det er ikke muligt at rette anklage mod den.

»Det er kun fordi Nordisk Dokument Kompagni ikke eksisterer mere, ellers tror jeg vi ville have dannet fælles front mod virksomheden, og så ville vores krav være rettet mod dem,« siger Vitalis om sagsanlægget.

Han mener derfor, at sagen handler om, hvem der hænger på den aftale, som de begge er blevet snydt ind i af en tredje part.

»Jeg kan godt forstå, at virksomheden føler sig bondefanget. Men det gør vi jo også. Vi er også ofre. Men vi er de eneste, der betaler for det,« siger Hans Vitalis.

Elite Finans har nemlig betalt en halv million kroner for den aftale, der berettigede dem til at sende leasing-regninger til virksomheden. Regninger som de nu aldrig får penge ud af.

»Jeg indrømmer at det var forkert af os at acceptere den aftale, ligesom det var dumt af dem at underskrive den. Det er jo deres skyld, at vi kom til at betale for den aftale, og mistede de penge. Hvis de ikke havde skrevet under, var det aldrig sket,« siger han.

I dommen lægges der vægt på, at Elite Finans er en professionel virksomhed, der burde kunne gennemskue en forkert kontrakt. Men Hans Vitalis mener omvendt, at modparten også er en professionel virksomhed, der burde undersøge kontrakter før de underskriver dem.

Hans Vitalis understreger, at han ikke selv var direktør i Elite Finans, da aftalen blev indgået, og mener ikke, at aftalen kunne være indgået i dag.

Læses lige nu

    Statens IT

    VMware-specialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S