SAP satser på vidensvirksomheder med ny partner

SAP har indgået en aftale med konsulentvirksomheden AppliCon, som leverandøren satser på, vil sikre, at mySAP All-in-One bliver servicebranchens foretrukne økonomistyringssystem.

AppliCon, der har været SAP-servicepartner i flere år, har udviklet en standardløsning til vidensvirksomheder - for eksempel revisorer, advokater og konsulenter.

Aftalen indebærer, at AppliCon bliver forhandler af SAPs ERP-system til mellemstore virksomheder mysap All-in-One, som AppliCon selv bruger til at holde styr på projektstyringen, økonomien og kapaciteten.

»Vi er selv en servicevirksomhed i vækst og ved, hvor afgørende det er at have overblik over økonomi og kapacitet uden at skulle bruge lang tid på at få det. mySAP All-in-One har gjort os bedre til at udnytte vores kapacitet, tage kritiske beslutninger, følge op på projekter og kunder og til at finde ud af, hvad vi tjener vores penge på. Det er essentielt for en konsulentvirksomhed,« udtaler Christian Bruun, medstifter af og partner i AppliCon.

AppliCon og SAP regner med at få de første aftaler i hus i løbet af kort tid. Kunde-interessen hænger ifølge Christian Bruun sammen med, at mange servicevirksomheder er vokset fra deres nuværende økonomisystemer, der ofte er forældede og besværlige at bruge for både ledelse og de medarbejdere, der skal registrere tid og omkostninger. Samtidig tvinger en øget konkurrence de fleste virksomheder til at blive mere fokuserede på økonomien i de enkelte projekter.

Siden AppliCon, som ligger på Frederiksberg i København, blev stiftet af fire SAP-konsulenter i 1998, er virksomheden vokset til at have 45 medarbejdere og en omsætning på cirka 50 millioner kroner om året. Og der har været overskud hvert år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis