Scribona vil sælge blækpatroner

Distributørselskabet er på vej ind på et langt mere økonomisk favorabelt marked ved netop at have indgået aftale med svenske Isolda, som sælger forbrugsartikler.

Nu satser Scribona på et område, hvor der er mange penge at hente. Selskabet har netop indgået en samarbejdsaftale med virksomheden, Isolda, som sidder tungt på forbrugsartikel-markedet i Skandinavien.
"Og det bliver kun originale produkter," fastslår direktør fra Scribona i Danmark, Jens Viggo Rasmussen, som er meget tilfreds med aftalen, fordi den understøtter Scribonas retail-strategi.

Han understreger, at netop fordi Isolda er så forankret i markedet, så slipper Scribona for den tunge proces at skulle bygge det hele op fra bunden selv.

Det nye Scribona-sortiment lanceres i Sverige i denne måned; i Danmark forventer Jens Viggo Rasmussen, at det er klar i første halvdel af andet kvartal.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse