ScanAccess lancerer ny netværksleverandør

Netværksdistributøren ScanAccess i Allerød har indgået aftale med canadiske Mediatrix, som fokuserer på netværksprodukter inden for voice-over-IP-området.

Mediatrix har analoge gateways til standard telefon- og fax-anvendelse med op til 24 porte samt digitale gateways til opkobling via ISDN2/ISDN30, hvilket ifølge ScanAccess skulle dække alle behov for voice-over-IP-terminering i bolignet og virksomheder.

»Vi har utrolig stor efterspørgsel efter voice-over-IP-relateret udstyr i form af adaptere, telefoner, routere og gateways, og aftalen med Mediatrix gør, at vi nu kan tilbyde alle ITSP-kunder (voice-over-IP-udbydere, red.) at terminere deres tele kunder via Mediatrix' digitale voice-over-IP-gateways,« siger Lars Bodenhoff, salgsansvarlig hos ScanAccess.

»Voice-over-IP er efter et langt tilløb kommet som en hvirvelvind, og nu skal alle terminere deres telefoncentraler via voice-over-IP. Det er her Mediatrix' digitale gateways kommer ind i billedet,« føjer han til.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere