Ny distributør udvider sit sortiment

Den under et år gamle netværksdistributør Vextor udvider nu sit sortiment med trådløs hardware fra taiwanske Ravotek, der ifølge Vextors stifter Henrik Høyer benytter god komponentkvalitet, men alligevel holder prisen betydeligt under de kendte mærkevarer på området.

Foruden Ravotek fører Vextor netværksprodukter fra Cnet samt routere fra Billion. Især sidstnævnte leverandør har fået omsætningen i gang hos den nystratede distributør takket være sin sammenkobling af for eksempel router-funktionalitet og ADSL-modem.

Vextor blev stiftet i november sidste år. Henrik Høyer er en »gammel ræv« i branchen med fortid hos blandt andet Xircom og EET. I de første måneder trak Henrik Høyer meget på sine kontakter i forhandlerledet, men i dag er forhandlerkredsen udvidet gennem fax-, brev- og telemarketing-henvendelser.

»Vi gik i gang i november, men det var først fra februar, der kom rigtig gang i forretningen, og i marts fik vi vores hjemmeside op, forklarer han om Vextor, der i øjeblikket består af tre til fire medarbejdere afhængigt af belastningen.

Vextor sælger også direkte til slutkunder.

»Priserne er højere, når vi sælger til slutkunder. Men dette salg er kun et overgangsfænomen, indtil der kommer tilstrækkelig volumen i forhandlersalget. Så stopper vi helt med slutkundesalget,« bedyrer Henrik Køyer.

Han forklarer, at virksomheden, som ligger i Espergærde i Nordsjælland, har haft overskud i sin korte levertid.

»Vi har utrolig meget fokus på vores omkostninger. Det er en af grundene til, at vi i dag har smør på brødet,« siger Henrik Høyer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse