Ingram Micro køber SymTech Nordic

Ingram Micro har netop skrevet under på en aftale om at købe SymTech Nordic, der er distributør på RFID området

SymTech Nordic, der har specialiseret sig på RFID-området (Radio Frequency ID), kommer snart under Ingram Micros europæiske vinger.

SymTech kommer til at operere som en specialafdeling i Ingram Micro. Afdelingen vil blive ledet af den nuværende direktør i SymTech Jan Gulbrandsen, der kommer til at rapportere til vicepræsident Johan Vandenbussche i Ingram Micro.

Hvor stort et beløb, Ingram Micro har måttet punge ud for at hive aftalen i hus, er uvist.

Ifølge Ingrams Micros pressemeddelelse behøver medarbejderne hos SymTech Nordic ikke at frygte fyringer. Ingram Micro vil nemlig tilbyde de ansatte stillinger i firmaets tre afdelinger Skandinavien.

Symtech Nordic levererer produkter og løsninger inden for Auto-ID og POS (Point-of-sale) i Norden og har kontorer i København, Oslo og Stockholm.

Aftalen med Ingram Micro afhænger af visse betingelser, som ikke er blevet offentliggjort, men den forventes at komme helt istand i løbet af juni 2006.

Mere om samme emne

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Scantruck A/S

Digitaliseringskonsulent

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forretningsrepræsentant med flair for it, digitalisering og processer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Software Developer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job