Falborg: Jeg har ansat nye

Thomas Falborg har ansat nye medarbejdere som erstatning for de strejkende. Så han tager sin sædvanlige hjemmearbejdsdag i ro og mag, når blokaden kommer.

Shg har som sådan ikke brug for de strejkende medarbejdere igen. Så klar er meldingen fra Thomas Falborg. Han har ansat nye medarbejdere som erstatning for de lagerarbejdere, der har strejket siden den 1. oktober med krav om bedre løn- og arbejdsforhold under en overenskomst med 3F.

3F har siden da udsendt et blokadevarsel, der truer med, at Handel, Transport & Service samt Danske Erhverv vil starte blokade mod Shg fra i morgen, hvis Shg ikke tegner overenskomst.

Dette varsel tager Thomas Falborg dog helt roligt, selvom han ikke helt har overblik over, hvor stor indflydelse, den vil have på Shg. Han fortæller videre, at en af leverandørerne netop har meldt sig ud af Dansk Erhverv for at kunne blive ved med at levere til Shg.

»Jeg regner med at tage en hjemmearbejdsdag i morgen, som jeg plejer, så som sådan har det ingen indflydelse på Shg. Det kan da godt være, at vi ikke får tømt skraldespanden en gang i mellem, men det kan vi godt leve med,« siger Thomas Falborg.

De strejkendes talsmand, Peter Haldborg siger, at med den manglende dialog mellem parterne, kan det godt være svært at tro, at de kan få deres arbejde igen. Han er dog ikke enig i Thomas Falborgs udmeldinger om, at Shg har nok ansatte.

»At Thomas Falborg siger, at han ikke har brug for flere folk, ser vi som et tegn på, at salget er faldet,« siger Peter Haldborg.

Thomas Falborg fortæller dog også, at det hovedsageligt er studerende som løsarbejdere, han har ansat. Han bekræfter videre, at en del af de nyansatte er udlændinge, men at de naturligvis arbejder på samme vilkår som de danske medarbejdere.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job