Torben Qvist vil have fælles fodslag

Det handler om måden, som man gør tingene på - og de mennesker, som man samler. Det siger Actebis' topboss, der som eneste broadlinedistributør rent faktisk kan kalde de sidste fem år for en ren succes.

»Det er slet ikke så ringe endda.«

Ordene er Torben Qvists, og de er sagt om Actebis' foregående fem år, hvor han har stået i spidsen for broadlinedistributørselskabet. Da krisen bed sig fast i resten af branchen, sneg Actebis sig udenom, og er vokset med mellem 30 og 50 procent hvert år, siden Torben Qvist trådte til - og bortset fra et enkelt år, hvor en større forhandler ikke kunne betale sine regninger, har selskabet udelukkende haft sorte tal på bundlinien.

Det skal dog tilføjes, at Actebis var en langt mindre virksomhed tilbage i 2000 med lidt over 30 medarbejdere sammenlignet med de 150, som selskabet kan trække på i dag.

»Siden 2000 har det sådan set været meget positivt og tilfredsstillende, og vi har ikke oplevet nogen nævneværdig krise fra 2000 til i dag,« fastslår Torben Qvist, som tror, at det i høj grad har at gøre med en skarp fokusering.

»Hvis man kigger på vores konkurrenter, så er vi stort set næsten alle sammen ens. Jeg tror, at det handler om den måde, som vi gør tingene på, og det team, vi har samlet. Det gør nok forskellen - jeg kan ikke få øje på andet,« forklarer Torben Qvist, der fremhæver Actebis' tætte relationer og tillid til både leverandører, kunder og internt i virksomheden som et af de bærende elementer.

»De har set, at de kan stole på os - og er der problemer, så er vi også fælles om at løse dem. Dybest set tror jeg, at vi sammen har skabt en rigtig god kerneforretning, som vi hele tiden kan bygge videre på.«

I bund og grund er det også det, der driver ham. Blot selve udviklingen med selskabet er en motivation i sig selv.

»Det er skægt at være med, og det er utrolig givende at samarbejde med de medarbejdere, der er her. Det er svært at finde noget mere motiverende end at bygge noget op sammen med andre mennesker,« siger Torben Qvist, der naturligt nok også er følelsesmæssigt knyttet til virksomheden.

»Hvis der kommer ridser i lakken, tager jeg det da også til mig. Og er der sejre, nyder jeg det i fulde drag med kollegerne. Det er klart, at der også er følelser i det.«

Læs hele interviewet med Torben Qvist i den trykte udgave af CRN, der udkommer i dag.

Læses lige nu

    Annonce

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Vallensbæk Kommune

    Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Partner Manager

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S