Sony Centre fejrer fem års jubilæum

Det er nu fem år siden, at Sony åbnede det første Sony Center i Hellerup. I dag findes der 12 centre spredt ud over landet.

Den 28. november 2003 åbnede det første Sony Center i Hellerup. Fem år efter er der 12 centre på landsplan, og én mere på vej. Sony-direktør Mikael Lynfort har endnu flere butikker på tegnebrættet.

»Lige nu er der 12 butikker, og snart 13. Jeg tror ikke, at udviklingen stopper, før vi er oppe på omkring de 20 fordelt over hele landet,« siger den optimistiske direktør.

Han mener, at butikkerne hjælper Sony med at sælge brandet til forbrugerne.

»For Sony er det meget vigtigt, at vores varemærke bliver set i den rigtige sammenhæng, og eksklusive butikker i gadeplan matcher den strategi perfekt. Sony Centrene hjælper til at skabe opmærksomhed omkring Sony, og det er også en fordel for de andre radioforretninger, når de skal sælge Sony,«

Bo Meilgaard Jensen er ejer af Sony Centret i Hellerup, som var det første der åbnede tilbage i 2003. Han kan fortæller om en virksomhed i vækst, på trods af krisen.

»Jeg kan ikke mærke nogen finanskrise overhovedet. Omsætningen stiger hele tiden, og det skyldes især, at vi har de rigtige produkter. Vi har også rigtigt mange stamkunder, der sætter pris på, at de får betjening af Sony-specialister.«




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere