Epoka forventer nedgang efter vækstår

Forhandleren Epoka leverer et stærkt resultat for 2007, men spår for 2008 en nedgang i både omsætning og i resultatet, der dog stadig vil være positivt.

Den nordjyske forhandler af brugt it-udstyr, Epoka kom ud af 2007 med en fremgang i både omsætning og resultat. Fremgangen stilner dog af for 2008, udtaler ledelsen. Det skriver dagbladet Børsen.

Epoka omsatte i 2007 for 272,4 millioner kroner mod 250,5 millioner året før. Samtidig er det lykkes virksomheden at vende et underskud på seks millioner kroner før skat i 2006 til et overskud på seks millioner kroner før skat i 2007. Fremgangen i resultatet skyldes både en højere omsætning, men også en stigning i bruttomargin, samt at det er lykkes at holde omkostningerne på niveau med underskudsåret 2006.

I ledelsesberetningen peger ledelsen på den store omsætning på det mellemøstlige marked, som en faktor i det gode resultat for 2007. For et års tid siden pegede ledelsen ligeledes på mellemøsten, som en forklaring på det store underskud i 2006. Dengang led virksomheden under Muhammed-krisen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S