Kort nyt: Rydder op efter Datadan. Microsoft forklarer forhandlerstrategi

Penge til alle lønkrav efter konkurs i Silkeborgvirksomheden Datadan. Microsoft fortæller på ITB-møde om sin danske salgskanal.

Datadan: To år efter konkursen i Datadan har Skifteretten i Viborg nu samlet alle aktiver og krav mod virksomheden og udregnet hvor mange penge der er til hvert tilgodehavende. Det var en personlig skilsmisse hos Silkeborvirksomheden, der i 2006 førte til en konkurs. Dengang lovede ejeren, Rasmus Hjort at medarbejderne ville få deres løn og at der var penge til alle kreditorer. Skifteretten har nu afsluttet konkursbehandlingen og udbetaler 99,7 procent i konkursudlodning til de berettigede lønkrav.

Microsoft Partnerskaber er vejen frem, lyder det fra IT Branchen, der til et offentligt møde i København 27. august har indbudt Microsoft og løsningsforhandleren Omada til at tale om deres partnererfaringer med hinanden. På mødet stille arrangørerne spørgsmålet til de store it-producenter »hvordan de selv hjælper med at levere indtjening til deres partnere«.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS