Hold øje med SmbA

Med indkøbsselskabet Leevia har personkredsen bag MultimediaWorld og Getmore introduceret selskabsformen SmbA i den danske kanal.

Og uanset formålet, er det en dårlig nyhed for kanalen. Det skaber forvirring og uigennemsigtighed på et tidspunkt, hvor der er brug for åbenhed og pragmatiske løsninger.

Oprindelig er SmbA’er indført for at gøre livet lettere for iværksættere. Fred være med det. Men det ændrer ikke på, at det lugter langt væk af narrestreger – primært fordi det er en selskabsform, som nærmest er helt uden for kontrol.

Som udgangspunkt kræves der hverken selskabskapital, revisor eller generalforsamling. Et SmbA kan også forholdsvis enkelt sno sig udenom at aflevere regnskaber til Erhvervs- og Selskabsstyrelsen, samtidig med at ejerne ikke hæfter personligt for selskabets økonomi.

Ikke nok med det. Man kan også hive penge ud selskabet flere gange om året, ligesom det er muligt at tage give aktionærlån. Samtidig er selskabets ejere sikret anonymitet.

I det hele taget ligner et SmbA mest af alt en lukket kasse, som ingen kan kontrollere - udover Skat. Og uden at fornærme nogen, er effektiv kontrol ikke lige det, der har præget Skat de seneste år.

Det styrker kun frygten for, at SmbA reelt ender med at blive et fristed for plattenslagere, der vil misbruge konstruktionen.

Man kan så mene, at SmbA-selskaber ikke bliver et problem, fordi ingen kreditforsikringsselskaber vil forsikre sådanne selskaber. Det problem ser Leevia SmbA dog ud til at være kommet uden om. Det vil andre sikkert også kunne.

Det er dårlig nyt for kanalen, fordi det - igen – åbner op for urent trav. Det giver ulige konkurrencevilkår, hvis nogle selskaber fifler og dermed kommer uden om at betale skatter og afgifter.

Det kan kanalen ikke leve med.
 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura