Kring sælger kontorforsyning fra

Brødrene Kring sadler om, og omlægger deres virksomheder til et ventureselskab, der skal redde små og mellemstore virksomheder. Som en del af omstruktureringen sælges Kring Office fra.

Brødrene Martin og Jesper Kring, har ændret deres virksomhedsfokus, siden Kring Office A/S opstod i 2001. Fokuset fra de to ejere har flyttet sig fra kontorforsyning, over til at udvikle virksomheder, med virksomheden Kring Ventures, som kom til verden i sommeren 2006.

»Vi har fundet ud af, at vi er gode til at udvikle mindre og mellemstore virksomheder og få dem ind i en vækstkurve. Derfor er det det, vi skal koncentrere os om,« siger Jesper Kring.

Kring Ventures vil udelukkende arbejde med virksomheder, hvor teknologi indgår i en eller anden form.

Derfor er kontorforsyningen Kring Office solgt fra, fordi den ifølge Jesper Kring »ligger uden for fokusområdet«.

Kring Ventures arbejder på en platform, som kan lægges ind i virksomheder, som de enten selv opkøber, eller samarbejder med en investor om at opkøbe. Foreløbig giver de deres tre andre virksomheder Kring e-business Consulting, Kring It Solution og Kring Development »deres egen medicin«, for at udvikle konceptet.

Kring Ventures købte tidligere på året Omega Kommunikation A/S, som ifølge Jesper Kring indeholdte dele, som de kunne bruge i udviklingen af platformen til virksomhedsudvikling.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job