Kring sælger kontorforsyning fra

Brødrene Kring sadler om, og omlægger deres virksomheder til et ventureselskab, der skal redde små og mellemstore virksomheder. Som en del af omstruktureringen sælges Kring Office fra.

Brødrene Martin og Jesper Kring, har ændret deres virksomhedsfokus, siden Kring Office A/S opstod i 2001. Fokuset fra de to ejere har flyttet sig fra kontorforsyning, over til at udvikle virksomheder, med virksomheden Kring Ventures, som kom til verden i sommeren 2006.

»Vi har fundet ud af, at vi er gode til at udvikle mindre og mellemstore virksomheder og få dem ind i en vækstkurve. Derfor er det det, vi skal koncentrere os om,« siger Jesper Kring.

Kring Ventures vil udelukkende arbejde med virksomheder, hvor teknologi indgår i en eller anden form.

Derfor er kontorforsyningen Kring Office solgt fra, fordi den ifølge Jesper Kring »ligger uden for fokusområdet«.

Kring Ventures arbejder på en platform, som kan lægges ind i virksomheder, som de enten selv opkøber, eller samarbejder med en investor om at opkøbe. Foreløbig giver de deres tre andre virksomheder Kring e-business Consulting, Kring It Solution og Kring Development »deres egen medicin«, for at udvikle konceptet.

Kring Ventures købte tidligere på året Omega Kommunikation A/S, som ifølge Jesper Kring indeholdte dele, som de kunne bruge i udviklingen af platformen til virksomhedsudvikling.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S