Hundeslagsmål mellem Kunøe og Gaardboe

Stifteren af Columbus IT, Michael Gaardboe, er parat til at sælge sine aktier i selskabet. Storaktionær Ib Kunøe er derimod alt andet en lun på Nordic Capitals plan om at slå Columbus sammen med EG.

Artikel top billede

Et slagsmål mellem to af den danske it-verdens koryfæer er brudt ud i lys lue.

Slagsmålet drejer sig i første omgang om fremtiden for ERP-koncernen Columbus IT, som netop har fået opkøbstilbud fra EG Holding,som er ejet af kapitalfonden Nordic Capital. Kapitalfonden vil fusionerne Columbus med EG – det tidligere EDB Gruppen – som er en anden stor international spiller på ERP-markedet.

Storaktionær i Columbus IT, Ib Kunøe, har fnysende afvist tilbuddet, mens stifteren af Columbus, Michael Gaardboe ifølge flere medier er positiv over for tilbuddet.

Ib Kunøe ejer i dag omkring en tredjedel af Columbus-aktierne, mens Gaardboe blot sidder på omkring 15 procent. Samtidig har Ib Kunøe så sent som i sidste uge spillet ud med en aktiemission , som skal sikre Columbus 50 millioner i kassen. Kunøe har garanteret for emissionen, som udbydes til 1,90 kroner pr aktie. Det vil betydeligt udtynde Gaardboes ejerandel i Columbus, med mindre han vælger at skyde penge i Columbus.

Til sammenligning lyder købstilbuddet fra Nordic Capital ifølge Børsen på 3,10 kroner pr. aktie. Går handelen igennem vil det sikre Gaardboe en væsentlig økonomisk gevinst som alternativ til det pres, som Kunøe-emissionen lægger på Columbus-stifteren.

Et mere pikant aspekt af sagen er, at Michael Gaardboe siden foråret har stået i spidsen for en ny virksomhed, AlfaPeople, der lanceres som en kommende topspiller indenfor CRM-løsninger - delvis i konkurrence med netop Columbus IT.

Et salg af Columbus vil samtidig styrke Gaardboes pengepung på et tidspunkt, hvor han er i gang med at opbygge noget nyt. Omvendt må aktieemissionen i Columbus IT virke som en provokation, da storaktionær Ib Kunøe på den måde reelt beder Michael Gaardboe om at spytte penge i en kommende konkurrent.

I april i år fortalte Michael Gaardboe CRN om sine planer for Alfapeople og kom ved samme lejlighed ind på ironien i, at han som ejer af Alfapeople samtidig er aktionær i Columbus It.

»Jeg ved ikke, hvordan Ib Kunøe har det med, at Alfapeople ejer 16 procent. Men det må jo være hans problem. Det er selvfølgelig ikke planen, at det skal blive ved med at være sådan,« sagde Michael Gaardboe dengang til CRN.

Fagligt Fælles Forbund

Konsulent til Medlemskontaktcenter

Sydjylland

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S