Artikel top billede

Svenske mobilselskaber vil forbyde IP-telefoni

Skype ses som brud på brugerbetingelser.

Der findes mange apps til mobiltelefoner, så man kan ringe gratis til hinanden: Skype, Viber, Rebtel, Tango og danske Vopium er blot nogle af dem. Med disse apps ringer man via enten det mobile datanetværk eller Wi-Fi for på den måde at kunne ringe gratis. Ringer man via det mobile datanetværk, koster det dog i datatrafik, men flere og flere kunder har datapakker med en vis mængde frit forbrug.

Men de nye smarte ringe-apps får nu de svenske operatører til at se rødt, og de vil nu indføre forbud mod denne slags apps. Det skriver mobil.se.

Helt præcis handler det om, at den mængde data, man betaler for i nogle datapakker, ikke kan bruges til IP-telefoni.

I Sverige anser teleselskabet 3 brug af denne type apps sammen med datapakker for at være et brud mod de aftalevilkår, den såkaldte fair use, som abonnenterne skal følge. De kan dog ikke svare på, hvordan man som kunde skal forstå, at det er et brud mod aftalevilkårene, at man henter og bruger en app, der ligger øverst på toplisten, når man får gang i en mobil, som er købt direkte fra operatøren. 

Også Telenor, Telia og Tele2 spærrer på samme måde som 3, for at man indenfor det købte dataabonnement kan få adgagn til den gratis IP-telefoni. Telenor har dataabonnement med frit forbrug, men med småt i abonnements-reklamerne står der, at IP-telefoni ikke er tilgængeligt med abonnementet.

På spørgsmålet, om Telenor skal bestemme, hvad den enkelte kunde må bruge sin dataopkobling til, svarer Telenor til Mobil.se, at hvad der er frit, er et semantisk spørgsmål:

"Vi tillader jo heller ikke download af børneporno," lyder det fra Andreas Hamrin, der er pressechef ved svensk Telenor.

3 i Danmark oplyser til Mobil, at stort set ingen af deres kunder bruger tjenester som Skype, Viber eller Vopium, så de har ingen planer om lignende indgreb.

LÆS TEST: Verdens bedste tale-app


 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere