Iphone OS 4.0 giver kun multitasking til de hurtigste

Multitasking er kun for Iphone 3GS. Langsomme Iphone 3G er ude i kulden.

Iphone får multi-tasking!

Apple har præsenteret det nye Iphone OS 4.0, der kommer på gaden til sommer. Der er en række nye ting og forbedringer. Den vel nok største er noget, som Iphone tit er blevet kritiseret for at mangle.

Iphone OS 4.0 inkluderer nemlig nu endelig muligheden for at multi-taske. Det vil sige, at programmer nu kan køre i baggrunden. Apple har dog gjort dog sat lidt begrænsninger på, for ikke at det går for meget ud over telefonens hastighed og batteri.

De har i stedet for at give fuld adgang til at have programmer kørende i baggrunden givet programudviklerne mulighed for at gøre nogle specifikke ting i baggrunden. Det drejer sig om afspilning af lyd, ip-telefoni, lokationsbestemmelse via GPS, lokale og serverbaserede push-notifikation og jobfuldførelse.

Apple har endnu ikke afsløret detaljer omkring den præcise implementering i programmerne, og hvad der kræves, men det skulle altså nu være muligt for eksempel at høre musik i baggrunden via andet end Apples egen musikafspiller.

Man kan skifte mellem programmer ved at dobbeltklikke på hjemmeknappen.

Men desværre er der også dålrigt nyt: Mulighederne for at lade processer køre i baggrunden gælder kun de senste og sejeste Iphones, nemlig 3GS (samt tredje generation iPod Touch). Ejere af en Iphone 3G må kigge langt efter den fede nye feature, fortæller Engadget.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

    Nordjylland

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S