Dansk V8-motor giver mere speed i Chrome-beta

Forbedringer i den danske V8-motor i ny betaversion af Chrome skal give konkurrenterne baghjul.

Google har netop frigivet den femte betaversion af sin browser Chrome til Windows, Mac og Linux. I den officielle Google Chrome Blog fortæller V8-udviklingsholdet i Århus, at Javascript-hastigheden er mere end fordoblet i forhold til den første beta og øget med 30-35 pct. sammenlignet med Beta 4. Denne slags målinger skal selvfølgelig tages med forbehold – andre tests viser, at forskellen i hastigheden i forhold til andre browsere er meget lille.

Og meget tyder på at Google selv er klar over dette – i en humoristisk video på bloggen gør Google grin med sine egne hastighedsmålinger.

Den hurtigere danske V8-motor er ikke den eneste nyhed i Beta 5. Der er også nye HTML5-funktioner som geolocation-API'er, som kan bruges af webapplikationer til at udlæse de aktuelle koordinater fra GPS-moduler i mobile computere.

Der er nu tættere integration af Adobes Flash-afspiller, som nu kan opdateres gennem browserens egen Auto Update funktion.

En anden nyhed er synkronisering af browserens præference-indstillinger som startside, sprog, indholdsfiltre og temaer mellem flere forskellige computere gennem Google Accounts. Det er allerede muligt at synkronisere sine bogmærker, men nu er det altså udvidet til at omfatte andre indstillinger i browseren.

Ifølge tal fra Net Applications har Chrome en markedsandel på 6,73 pct. og browseren er dermed stadig betydelig mindre udbredt end Internet Explorer og Firefox.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos