Motus øger omsætning til 53 millioner kroner

IBM-forhandler satser på infrastruktur og storage, øger overskuddet med 50 procent og bliver belønnet med Premier Business Partner-status.

2009 blev et rekordår for IBM-forhandleren, Motus i Hellerup, der fik en omsætning på 53 millioner kroner og kunne notere det største overskud nogensinde. Samtidig kan forhandleren glæde sig over, at IBM for nylig belønnede sin partner med et blåt stempel i form af titlen IBM Premier Business Partners. Ifølge Motus' administrerende direktør Ulrik Helio skyldes succesen det rette fokus på både forretningen og pengekassen.

»For det første besluttede vi allerede i 2008, at fokusere på det vi er bedst til, nemlig infrastruktur- og storageløsninger. Det skete både ud fra en erkendelse af, at vi ikke kan være lige gode til det hele, men også fordi vi kunne se en række udækkede behov i markedet. Vi er gået fra at være generalister til at være specialister inden for enterprise storage- og infrastrukturløsninger i store organisationer,« siger Ulrik Helio.

Overskuddet blev på 3,2 millioner kroner ud af en omsætning som med selskabets egne oplysninger steg 50 procent til 53 millioner kroner.

Foruden det skærpede markedsfokus kommer det gode resultat som en følge af, at Motus har holdt fast i en stærk likviditet.

»Det har givet os handlefrihed og muligheder i et marked, som har været stærkt præget af bankernes kreditopstramninger. Soliditeten giver os samtidig et stærkt udgangspunkt for både opkøb og organisk vækst,« siger direktøren.

 

Læses lige nu

    Banedanmark

    License Manager - Genopslag

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos