Motus øger omsætning til 53 millioner kroner

IBM-forhandler satser på infrastruktur og storage, øger overskuddet med 50 procent og bliver belønnet med Premier Business Partner-status.

2009 blev et rekordår for IBM-forhandleren, Motus i Hellerup, der fik en omsætning på 53 millioner kroner og kunne notere det største overskud nogensinde. Samtidig kan forhandleren glæde sig over, at IBM for nylig belønnede sin partner med et blåt stempel i form af titlen IBM Premier Business Partners. Ifølge Motus' administrerende direktør Ulrik Helio skyldes succesen det rette fokus på både forretningen og pengekassen.

»For det første besluttede vi allerede i 2008, at fokusere på det vi er bedst til, nemlig infrastruktur- og storageløsninger. Det skete både ud fra en erkendelse af, at vi ikke kan være lige gode til det hele, men også fordi vi kunne se en række udækkede behov i markedet. Vi er gået fra at være generalister til at være specialister inden for enterprise storage- og infrastrukturløsninger i store organisationer,« siger Ulrik Helio.

Overskuddet blev på 3,2 millioner kroner ud af en omsætning som med selskabets egne oplysninger steg 50 procent til 53 millioner kroner.

Foruden det skærpede markedsfokus kommer det gode resultat som en følge af, at Motus har holdt fast i en stærk likviditet.

»Det har givet os handlefrihed og muligheder i et marked, som har været stærkt præget af bankernes kreditopstramninger. Soliditeten giver os samtidig et stærkt udgangspunkt for både opkøb og organisk vækst,« siger direktøren.

 

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks