Motus øger omsætning til 53 millioner kroner

IBM-forhandler satser på infrastruktur og storage, øger overskuddet med 50 procent og bliver belønnet med Premier Business Partner-status.

2009 blev et rekordår for IBM-forhandleren, Motus i Hellerup, der fik en omsætning på 53 millioner kroner og kunne notere det største overskud nogensinde. Samtidig kan forhandleren glæde sig over, at IBM for nylig belønnede sin partner med et blåt stempel i form af titlen IBM Premier Business Partners. Ifølge Motus' administrerende direktør Ulrik Helio skyldes succesen det rette fokus på både forretningen og pengekassen.

»For det første besluttede vi allerede i 2008, at fokusere på det vi er bedst til, nemlig infrastruktur- og storageløsninger. Det skete både ud fra en erkendelse af, at vi ikke kan være lige gode til det hele, men også fordi vi kunne se en række udækkede behov i markedet. Vi er gået fra at være generalister til at være specialister inden for enterprise storage- og infrastrukturløsninger i store organisationer,« siger Ulrik Helio.

Overskuddet blev på 3,2 millioner kroner ud af en omsætning som med selskabets egne oplysninger steg 50 procent til 53 millioner kroner.

Foruden det skærpede markedsfokus kommer det gode resultat som en følge af, at Motus har holdt fast i en stærk likviditet.

»Det har givet os handlefrihed og muligheder i et marked, som har været stærkt præget af bankernes kreditopstramninger. Soliditeten giver os samtidig et stærkt udgangspunkt for både opkøb og organisk vækst,« siger direktøren.

 

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S