Motus øger omsætning til 53 millioner kroner

IBM-forhandler satser på infrastruktur og storage, øger overskuddet med 50 procent og bliver belønnet med Premier Business Partner-status.

2009 blev et rekordår for IBM-forhandleren, Motus i Hellerup, der fik en omsætning på 53 millioner kroner og kunne notere det største overskud nogensinde. Samtidig kan forhandleren glæde sig over, at IBM for nylig belønnede sin partner med et blåt stempel i form af titlen IBM Premier Business Partners. Ifølge Motus' administrerende direktør Ulrik Helio skyldes succesen det rette fokus på både forretningen og pengekassen.

»For det første besluttede vi allerede i 2008, at fokusere på det vi er bedst til, nemlig infrastruktur- og storageløsninger. Det skete både ud fra en erkendelse af, at vi ikke kan være lige gode til det hele, men også fordi vi kunne se en række udækkede behov i markedet. Vi er gået fra at være generalister til at være specialister inden for enterprise storage- og infrastrukturløsninger i store organisationer,« siger Ulrik Helio.

Overskuddet blev på 3,2 millioner kroner ud af en omsætning som med selskabets egne oplysninger steg 50 procent til 53 millioner kroner.

Foruden det skærpede markedsfokus kommer det gode resultat som en følge af, at Motus har holdt fast i en stærk likviditet.

»Det har givet os handlefrihed og muligheder i et marked, som har været stærkt præget af bankernes kreditopstramninger. Soliditeten giver os samtidig et stærkt udgangspunkt for både opkøb og organisk vækst,« siger direktøren.

 

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S