Bredbåndspakker udfordrer kanalen

Køb en fladskærm og mobiltelefon og få en bredbåndsforbindelse oveni. Analytiker undrer sig over, at ideen først afprøves nu.

På kort tid har to anderledes forhandler-koncepter set dagens lys. Som de to første har forhandlerne Outwave og Wakywaky kombineret it-salg med levering af bredbånds- og telefoniydelser.

Firmaet Outwave har siden august gjort sig bemærket med helsidesannoncer i dagspressen med såkaldte alt-i-ét-tilbud med 42 tommers fladskærm, mobiltelefoni, ip-telefoni og bredbånd. Et tilbud som ifølge administrerende direktør i Outwave, Henrik Ørum Nissen, primært henvender sig til private kunder.

Samtidig har firmaet Wakywaky for tre uger siden lanceret en lignende alt-i-én-løsning, som hovedsagelig sigter efter erhvervssegmentet.

Hos leverandørerne af de såkaldte oplevelsespakker kan kunderne købe kæmpe fladskærme og mobiltelefoner med en kredittid på mellem 24 og 60 måneder. Og oven i hatten kan man tegne et mobil- og bredbåndsabonnement.

It-analytiker Anders Elbak fra IDC kalder koncepterne for en god ide i et ellers skarpt opdelt og konservativt it- og telemarked.

»I dag skal der mere til for at skille sig ud på markedet. Og det er klart et koncept, som har manglet i kanalen. Der har længe været behov for nytænkning. Det kan i hvert fald bruges til at holde bedre styr på kunderne. Det er faktisk overraskende, at det ikke er kommet tidligere. Men det er ofte små spillere, der laver forandringer i markedet,« siger Anders Elbak.

Outwave og Wakywakys koncept kræver dog ifølge Anders Elbak en vis volumen, for at investorerne bag de nye koncepter kan tjene deres penge hjem igen. Men it-analytikeren vurderer, at selskaberne har gode forudsætninger for at slå igennem i it-kanalen, hvis ellers økonomien er strikket rigtigt sammen.

Læs mere i det trykte CRN; der udkommer i dag, onsdag den. 4 oktober.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job