Dell indgår samarbejde med svensk distributør

Dell går nu imod tidligere udmeldinger og allierer sig med den svenske distributør Isolda, der skal sælge Dells printer supplies.

Dell har for første gang på det nordiske marked indgået en aftale med en distributør, Isolda, der skal forhandle printertilbehør. Det skriver It24.

»Det er et perfekt område at indrage en distributør,« siger Marcus Lindqvist, der er kanalansvarlig for Dell.

Dell har ved flere lejligheder afvist, at de skulle have behov for at samarbejde med en distributør. Men i samarbejdet med Isolda mener Dell, at merværdien er tilpas stor til at retfærdiggøre samarbejdet.

»Når man ser på tilbehør til printere, er det mere en forbrugsvare, hvor der er et andet behov for, at det skal gå stærkt, og varerene skal findes på hylderne,« siger Marcus Lindqvist.

Han mener desuden, at Isolda kan føre Dell ud til forhandlere, som de ikke tidligere har nået. Samtidig afviser han, at Dell vil bruge distributører på andre områder.

»Inden for vores hovedområde vil vi blive ved med at have et en-til-en forhold med vores forhandlere,« siger Marcus Lindqvist.

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS