IT-forhandler: 3G tilhører os

It-forhandleren 3G har bedt teleselskaber om at ophøre med at benytte ordet 3G i forbindelse med markedsføring af 3G-produkter. Firmaet mener, at det har varemærkeretten til 3G-navnet.

3G-teleselskaberne i Danmark har modtaget brev fra firmaet 3G. I det forlanger 3G, at selskaberne ophører med at benytte 3G-navnet i sin markedsføring fordi 3G mener at have varemærkeretten til 3G.

3G er stiftet i 1998, altså tre år før de danske licenser til 3G-telefoni blev sat til salg. Selskabet, der blandt andet sælger 3G-produkter, mener, at det derfor har retten til navnet 3G.

På den baggrund har selskabet skrevet til de danske 3G-teleselskaber, og bedt om at de afstår fra at benytte 3G i markedsføringen af 3G-telefoni. Senest har TDC modtaget brevet.

»Vi har taget dette skridt fordi det er problem for os, at vores varemærke bliver brugt til markedsføring af UMTS-produkter. Vi mener, at når TDC går igang med en massiv markedsføring under 3G-navnet, og med et logo som ligner vores, så er det en krænkelse af vores varemærke,« siger Michael Henneke, direktør i 3G.

Han erkender at 3G har været sent ude med at kræve sit varemærke beskyttet.

»Vi burde nok have været lidt tidligere ude, men årsdagen er altså at vi nu kan se at 3G er blevet en almindelig betegnelse, der kan skabe tvivl om det er et af vores produkter, eller et produkt fra en konkurrent. Samtidig så sælger TDC de samme Vodafone-datakort som vi gør, og det vil skabe forvirring« siger Michael Henneke.

I første omgang har 3G henstillet til selskaberne, at de ophører med at benytte 3G i markedsføringen. Selskabet har endnu ikke taget stilling til hvad det gør hvis 3G-selskaberne afviser at ophøre med at benytte "3G" i markedsføringen

I TDC bekræfter man at have modtaget brevet tirsdag morgen. TDC vil først se på indholdet i samråd med selskabets jurister, før det tager stilling til anmodningen.

ComON har spurgt advokat med speciale i immaterielret, Kasper Heine fra advokatfirmaet Bender Von Haller Dragsted om hvad man skal gøre for at beskytte sit varemærke.

»Vi udtaler os ikke om konkrete sager, som vi ikke selv er involveret i. Men generelt er det sådan, at et varemærke sagtens kan blive udvandet, fordi varemærket overgår til at blive en generel betegnelse for et produkt, uden at den der har varemærket reagerer,« siger Kasper Heine.

Han nævner blandt andet "walkman" som er et Sony-varemærke, men som er blevet udvandet, fordi andre producenter af bærbare kassettebåndspillere i stor stil også har anvendt "walkman".

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S