Danware i langsom vækst - men nyhed på vej

Danware kom ud af tredje regnskabskvartal med en beskeden vækst på 2 procent. Væksten skyldes undervisningsproduktet NetOp School og ikke hovedproduktet NetOp Remote Control, der skuffer. Men investorerne kan se frem til et nyt sikkerhedsprodukt fra den danske leverandør.

Det er den stigende dollar-kurs, der er den primære årsag til den afdæmpede udvikling for hovedproduktet. Effekten af valutaudsvinget opgives af leverandøren til 2,3 millioner kroner.

Resultatet efter skat blev 5,5 millioner kroner - præcis det samme som i tredje kvartal sidste år.

Danware har dog udsigt til et helt nyt marked - sikkerhedsmarkedet.

Udviklingen af NetOp Desktop Firewall er afsluttet, og produktet er i øjeblikket i testfasen. Lanceringen skal ske i løbet af dette kvartal.

Nyheden udmærker sig ifølge Danware ved - modsat traditionelle firewalls - at lægge sikkerhedsfunktionerne ind under operativsystemet og ikke i applikationslaget. Det betyder, at det skulle være stort set umuligt for et fjendtligt program at fjerne Danwares firewall eller sætte den ud af kraft.

NetOp Desktop Firewall er en ny type personlig firewall, der udover at kontrollere, hvad der sendes til og fra computeren og lukke kommunikationsportene om nødvendigt - som en traditionel firewall gør - også kontrollerer hvilke processer, der afvikles på computeren. Processer, der således er kommet ind på computerne, vil ikke kunne afvikles uden brugerens tilladelse. Dermed forhindres fjendtlige processer - som virus og "orme" - i at blive afviklet og forvolde skade, forklarer Danware.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead DevSecOps

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune