Expert/Elbodan køber andel i fynsk hifi-center

Elektronikgiganten Elbodan har købt en andel i den fynske hifi-butik, KT-Radio i Odense. Med købet bliver forretningen Experts største danske specialforretning inden for radio- og tv-produkter.

Specialforretningen KT-Radio i Odense er blevet købt af den norske elektronikkæde Expert, der også ejer elektronikgiganten Elbodan.

Butikkens ejer, Peter Bøgholm, har dog valgt at sælge en mindre del af butikken. Elbodan har således købt en ejerandel på ti procent. Og Elbodan vil ikke afvise, at giganten med tiden vil overtage fyns største specialforretning inden for radio og tv-produkter.

»Det har været væsentligt for os at skabe et tæt samarbejde med KT-Radio, og vi fandt det mest rigtigt at købe en ejerandel på ti procent for at signalere, at samarbejdet er helhjertet fra begge sider,« siger Elbodans administrerende direktør Søren Bach til CRN. Han vil hellere ikke afvise muligheden for, at resten af KT-Radio kan overgå til Elbodan, hvis Peter Bøgholm ønsker det.

Efter at have døjet med underskud i en del år, har KT-Radio efterhånden fået bedre styr på økonomien. I 2005-06 præsterede butikken et mindre overskud på 52.000 kroner ud af et bruttoresultat på seks millioner kroner.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo