Datacon opruster i kampen mod Atea

Atea har længe fået for let spil i Jylland, men det skal der laves om på nu, lyder det fra Datacon, der opruster med fire medarbejdere vest for Storebælt.

Artikel top billede

Med fire nye medarbejdere og flere på vej gør enterpriseforhandleren Datacon fra Allerød klar til at vinde markedsandele i det jyske. Det gælder både inden for ERP og infrastruktur, hvor hvert område har fået tilført to nye medarbejdere.

På sidstnævnte område regner forhandleren med at udfordre Atea.

»På infrastrukturløsninger har Atea alt for længe fået for let spil, men med de seneste ansættelser af to erfarne sælgere så er der for alvor lagt op til at konkurrencen bliver skærpet,« siger Datacons marketingchef Jesper Laursen og fortæller, at de nye medarbejdere blandt andet kommer fra Proact og Systemtech.

Han oplever, at kunder efterspørger alternativer til Atea.

»Det er ikke altid godt at handle med den store, og vi mærker, at der er kunder, der er trætte af blot at være en blandt mange kunder,« fortæller han og mener, at Datacons specialistviden kombineret med den mindre størrelse giver bedre muligheder for at kræse for kunderne.

Konkurrenceopskriften er enkel.

»Den bedste måde at give konkurrence på er ved at sende folk ud og snakke med kunderne, og det er det, vi gør nu.«

På ERP-siden kommer Datacon blandt andet til at konkurrere mod EDB-Gruppen og Columbus, der ligesom Atea er ejet af Ib Kunøe.

»På ERP-siden, hvor vi har specialiseret os på Microsoft Dynamics AX, har vi længe haft en stor søgning af kandidater og senest er der ansat en sælger og en konsulent til at dække kunderne i det jyske, men også her er vi i markedet for nye kollegaer,« siger Jesper Laursen.

»Vi mangler lige nu at få en bedre dækning i Sønderjylland, men det kan også være, at vi vælger at gå ind og lave et opkøb her,« fortæller han, men ønsker ikke at uddybe opkøbsplanerne.

Datacon kom ud af 2009/10 med et overskud før skat på 6,1 millioner kroner, mens omsætningen er steget med 29 procent fra året før fra 181 til 234 millioner kroner.

Det skal dog ses i forhold til, at det forrige regnskab var præget af finanskrisen, fyringer og udgifter til blandt andet opkøbet af den islandske forhandler Kerfi.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job