Magirus skal sælge Ciscos datacentre

Europæisk distributionsaftale om datacenterløsninger skal være med til at øge Ciscos markedsandel på server-storage markedet.

Netværksproducenten Cisco har indgået en europæisk aftale med løsningsdistributøren Magirus om distribution af integrerede datacenterløsninger. Aftalen gør datacenterløsninger tilgængelige for en større kundegruppe især i den lavere ende af markedet, lyder det fra de to parter.

Hos Magirus Nordic siger den danske salgschef Kim Sneftrup, at man i forlængelse af aftalen med Cisco har sat sig som mål at blive den førende distributør af datacenterløsninger på det danske servermarked.

»Det er naturligt for Magirus at udvide med Ciscos dataløsninger, som komplementerer vores eksisterende produktportefølje med VM-ware. Ingen slutkunde er for lille eller for stor til de løsninger, vi nu kan præsentere i kraft af samarbejdet med Cisco,« siger Kim Sneftrup, som forventer, at aftalen med Cisco i sig selv vil øge Magirus omsætning med 20 procent.

Hos Cisco peger salgsdirektør Lasse Garby på Magirus’ kompetencer inden for virtualisering og storage som et godt grundlag for det nye samarbejde.

»Vi tror på, at datacenter- og netværksteknologierne vil smelte sammen i de kommende år. Samtidig får vi nu adgang til de forhandlere, som Magirus samarbejder med. Det er en væsentlig brik i vores målsætning om at bliver nummer et eller to på servermarkedet, siger Lasse Garby.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere