Private passer bedre på sine trådløse-signaler end virksomheder

En undersøgelse i flere storbyer viser, at virksomheder ofte glemmer kryptering af trådløse signaler - eller sikrer dem dårligt. Private sikrer sig bedre.

Gang på gang dukker der historier op om, at indehavere af trådløse routere glemmer at sikre signalerne.

Nu viser en undersøgelse, at det måske går den anden vej. Sikkerhedsfirmaet RSA har ifølge Version2.dk lavet en undersøgelse af trådløse signaler i Paris, New York og London.

Resultatet var glædeligvis, at antallet af ukrypterede forbindelser tydeligvis er blev mindre på det seneste. Problemet er bare, at de routere, der sikres, ikke får en ordentlig kryptering. Undersøgelsen viste mange routere med den knap så sikre WEP-kryptering, der efterhånden kan hackes på ganske kort tid.

For få år siden var det ifølge RSA almindeligt, at kun hver fjerde signal var krypteret tilstrækkeligt. Men det tal er tydeligvis på vej op. For eksempel var 97 procent af alle de trådløse netværk i New York krypterede. Den dårlige nyhed er dog, at 48 procent af disse netværk bruger WEP.

Tal fra alle tre byer viser, at det primært er private, der tager sig ordentlig tid til at sikre signalerne godt nok og benytte WPA eller WPA2. I Paris var 75 procent af de private netværk beskyttet med WPA eller WPA2. Tallet for virksomhederne var 72 procent.
I New York er fordelingen på 61 procent hos private og 50 procent hos virksomheder. I London var tallet 48 procent hos både private og virksomheder.

Sikkerhedsfirmaet har lavet undersøgelserne de sidste syv år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere