Kort nyt: It- og Telestyrelsen søger ESDH-viden. Topnordic vinder videoordre i Vollsmose

(Opdateret:) ESDH-leverandører er inviteret til dialog om referencearkitektur for ESDH-området. Beboerne i Vollsmose har valgt Topnordic som leverandør af system til videoovervågning.

ESDH: It- og Telestyrelsen inviterer ESDH-leverandører til møde om en referencearkitektur for ESDH-området. Møderne holdes i juni måned. Det skriver It- og Telestyrelsen.

Topnordic: Da beboerne i Højstrup Boligforening i Odensebydelen Vollsmose skulle have et videoovervågningssystem, faldt valget på en løsning fra Topnordic. Nu skal der opsættes 120 kameraer fordelt i opgange, elevatorer, kælderrum og vaskerum over den næste måned. Overvågningsløsningen skal reducere hærværk og gøre beboerne mere trygge.
»Netop denne overvågningsløsning er stor for en boligforening og bliver faktisk kun overgået af DSB og Københavns Lufthavn,« udtaler divisionsdirektør Henrik Hviid fra Topnordic om ordren.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job