Google dropper salg af mobiler

En række amerikanske tele-operatører har afvist Google, som nu vil droppe planer om at sælge mobiler online.

I januar i år præsenterede Google deres første mobil nogensinde. Nexus One var navnet, og den skulle sælges online uden om operatørerne på Googles egen hjemmeside. I første omgang var modellen tilgængelig i en version, der kun virkede på operatøren T-Mobiles 3G-netværk, men modeller til alle de tre andre store amerikanske operatører skulle komme senere. Det gjorde de bare ikke.

Kold skulder fra de store
En version til AT&T’s netværk dukkede op på Googles hjemmeside forleden, men både Sprint og USA’s største operatør Verizon har meldt ud, at planerne om at komme med en version af Nexus One til deres netværk er droppet. Det får Google til nu helt at trække stikket ud for deres nye koncept.

Lukker online butik
I stedet for at sælge mobiltelefoner online vil Google bruge den klassiske model og sælge Nexus One gennem eksisterende butikker. Google mener nemlig, at det ringe salg, der har været i deres online mobilbutik, skyldes, at de fleste personer vil prøve at have mobilen i hånden, før de køber.
 
Google vil i den kommende tid lave deres salgsside om til en online fremvisning af forskellige Android-modeller, der kan købes rundt om i verden.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Bid Support Specialist (Maternity Cover)

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly