iPhone 4 kommer til at koste kassen

Prispunktet for Iphone 4 uden abonnement bliver rigtig højt. I England ligger prisen mellem 4.500 og 5.500 kroner, hvis man forudbestiller telefonen

Prisen for iPhone 4 ligger på den forkerte side af 5.000 kroner.

Apple er nu begyndt at tage forudbestillinger af iPhone 4 i nogle af de lande, der får glæde af den nye iPhone 4 allerede den 24. juni. Et af de lande er Storbritannien, hvor den officielle pris uden abonnement ikke er for de økonomisk svage.

Prisen på en ny iPhone 4 med 32 gigabyte hukommelse uden abonnement og uden sim-lås ligger således på 599 britiske pund i Storbritannien, eller hvad der svarer til 5.350 gode danske kroner. Kan man nøjes med modellen med 16 gigabyte hukommelse kan man slippe med 499 britiske pund, eller hvad der svarer til 4.450 danske kroner. Endelig kan man også vælge at købe den gamle iPhone 3GS med 8 gigabyte hukommelse til 419 britisk pund, hvilket svarer til cirka 3.750 kroner.

iPhone 4 kommer til Danmark i juli måned. Ud fra de britiske priser ser det ud til, at man herhjemme nok må slippe i omegnen af 2.000 kroner for en iPhone 4 med 32 gigabyte hukommelse, hvis man altså samtidig tegner et halvt års abonnement med et minimumsforbrug på 600 kroner om måneden.

 

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,