AdviceCom henter to nye leverandører i hus

Distributøren, der i sommer overtog flere producenter fra Swan, får nu to til oven i hatten.

Den nystartede distributør AdviceCom Distribution, der i foråret skiftede fra at være forhandler, har netop skrevet skandinavisk aftale med de to producenter, Diskeeper Corporation og Paragon.

Diskeeper har tidligere været distribueret af Swan Distribution og laver blandt andet det velkendte
værktøj til defragmentering af harddiske i såvel servere som arbejdsstationer. Paragons sortiment består af en lang række værktøjer til partitionering af harddiske, backup
og system recovery.

I sommer, da Swan efter en reorganisering skilte sig af med en række agenturer, anbefalede selskabet deres producenter at skifte til netop AdviceCok Distribution, hvilket fem i første omgang valgte at gøre.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere