Frode Herløv-direktør køber sit eget konkursbo

Den tidligere direktør i den krakkede distributør Frode Herløv har købt aktiviteterne ud af konkursboet, og vil nu fortsætte sin forretning i selskabet Salico Aps.

Den tidligere direktør i den konkursramte distributør Frode Herløv A/S, Jan Lippert, har købt en del af det krakkede selskabs aktiviteter ud af konkursboet for at føre sin forretning videre i selskabet Salico Aps. Det oplyser konkursboets kurator Ulrik Asbjørn til CRN

»Salico Aps har købt en væsentlig del af aktiviteterne i Frode Herløv til en pris, som jeg vurderer ligger over det niveau, som man kunne forvente ud fra den vurdering af selskabets aktiver, som er foretaget,« siger Ulrik Asbjørn.

Han ønsker dog ikke at kommentere, hvordan salget af aktiverne i konkursboet påvirker kreditorernes udsigt til at få en del af deres tilgodehavender ud af konkursboet. Ulrik Asbjørn oplyser videre, at der endnu ikke er udsendt orientering til kreditorerne i konkursboet efter Frode Herløv A/S.

Som en del af handlen har Jan Lippert, ifølge CRNs oplysninger, taget en række af de tidligere medarbejdere fra Frode Herløv med over i Salico Aps.

Trods konkursen i slutningen af januar har Frode Herløvs kunder løbende modtaget opdaterede prislister fra firmaet. Dette har kurator ikke ønsket at kommentere.

Det har ikke været muligt at få en kommentar til sagen fra Jan Lippert.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S