Svenske Microsoft-forhandlere presset til at stemme ja til standard-afstemning

Microsoft i Sverige har både truet og forsøgt at købe sine forhandlere til at hjælpe med at vinde afstemningen om godkendelsen af Microsofts Office Open XML-standard.

En række svenske Microsoft-parnere fik for nylig besked på, at de »forventedes« at møde op til mødet i Svenska Standardiseringsinstitutttet den 27. august og stemme ja til Open XML-standarden. De blev også lovet øget markedsføringsstøtte som modsvar til indmeldelsesgebyret.

Det fremgår af en email, som Computersweden er kommet i besiddelse af.

Helt frem til sidste øjeblik før afstemningen fik Svenska Standardiseringsinstituttet en lang række nye medlemmer, som alle stemte ja til Microsoft-standarden. Uden dem ville afstemningsresultatet havde været negativt for Microsoft.

Microsoft selv siger til bladet, at emailen kun er gået ud til et begrænset antal partnere. Selskabets afdelingschef Klas Hammar erkender, at mailen ikke var så god.

»Det var dårligt formuleret og skulle aldrig have været sendt ud,« siger han til Computersweden.

Indmeldelsesgebyret hos Svenska Standardiseringsinstituttet skulle Microsoft-partnerne selv betale, men de blev ifølge mailen tilbudt ekstra markedsføringssstøtte og »yderligere støtte i form af Microsoft-ressourcer«, hvis de deltog i afstemningen.

Det er øjensynligt ikke kun Microsoft, der har forsøgt at påvirke resultatet af afstemningen. Flere store selskaber med klare interesser i at Microsoft taber i standard-krigen, blandt andre Sun, IBM og Red Hat, har stærke bånd til lobbyorganisationen FFII. Denne organisation opfordrer direkte til, at virksomheder og organisationer kontakter deres lokale standardiseringinstitut for at forhindre Microsoft-standarden i at blive godkendt.

Ifølge nyhedssitet V2 afviser Microsoft Danmark, at have gjort noget tilsvarende i Danmark.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS