Kort nyt: Sandberg ind hos Rosenmeier. IPnett køber Juniper-forhandler

Rosenmeier Electronics skal distribuere Sandbergs produkter. Svenske IPnett køber Juniper-forhandleren Imtech Telecoms nordiske aktiviteter.

Sandberg: Rosenmeier Electronics skal fremover distribuere Sandbergs produkter i Danmark og Norge. Aftalen træder i kraft 1. december 2008 og er ifølge Sandberg indgået efter Sandbergs har mistet salg efter den daværende Sandberg-distributør SMG's konkurs tidligere på året. Med den nye aftale regner Sandberg med, at forhandlerne nu vil vende tilbage.

: IPnett har overtaget alle Imtech Telecoms forretningsaktiviteter på det nordiske marked. Imtech Telecom er en forhandler, der sælger især Juniper og Alcatel-Lucentprodukter til telebranchen og med opkøbet satser IPnett på teleoperatører og telerelaterede services i Danmark, Sverige og Norge.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere