Afdæmpet reaktion på oppustede Acer-tal

Acers konkurrenter HP og Lenovo glæder sig over at IDC har reduceret Acers tredjekvartals tal med 20 procent, men vil ikke anklage konkurrenten for snyd.

Da IDC udsendte pc-tal for tredje kvartal 2008 kunne HP læse, at Acer havde overtaget førstepladsen på det danske marked med en markedsandel på 27 procent. De tal har nu vist sig at være forkerte, hvilket helt usædvanligt har fået IDC til offentliggøre en rettelse, der skærer 20 procent af Acers salgstal. Det betyder, at HP alligevel var den største på markedet.

»Vi var skuffede over at ryge ned på en 2. plads, på grund af det, vi vurderede som et overraskende stort marked,« siger markedsdirektør for HPs pc-salg, Lasse Sørensen, som ærger sig over, at HP fik en del dårlig presse på grund af de forkerte tal. Derfor glæder det ham, at de rigtige tal nu er kommet frem.



»Det er jo altid en god historie i pressen, når nummer et bliver vippet af pinden, siger Lasse Sørensen,« der dog ikke vil kommentere hvorvidt han mener, at Acer bevidst har snydt.

Også hos konkurrenten Lenovo er man glad for, at IDC har rettet tallene.

»Jeg var overrasket over Acers høje Q3-tal, så det er fint, at IDC nu retter dem. Det er ikke nogen hemmelighed, at IDC-tallene er noget, der bliver kigget rigtig meget på i branchen,« siger administrerende direktør i Lenovo Peter Juul Jørgensen og fortsætter:

»Men jeg har stor respekt for Acer, så du får mig altså ikke til at anklage dem for snyd,« understreger han.

Acers danske direktør Allan Sonne-Schmidt har ikke ønsket at kommentere sagen.

IDC oplyser, at de når frem til deres salgstal på baggrund af deres egne skøn og indberetninger fra producenterne selv.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere