It til politiet var fem år undervejs og er nu udsat igen

En ny offentlig it-skandale er under opsejling omkring CSC?s udvikling af Polsag.

Prisen er tredoblet og projektet udskudt endnu engang. Dermed vil politiets nye it-system Polsag have været fem år undervejs når – eller rettere: hvis – det efter planen står færdigt i 2011. Det fremgå af et aktstykke til folketingets finansudvalg om budgetoverskridelser og forsinkelser af Polsag, skriver Version 2.

I aktstykket, der kan hentes her ((link)), fortæller Justitsministeriet, at leverandøren CSC egentlig skulle have færdiggjort udviklingen af Polsag i sommeren 2010 – altså nu. Men CSC har ifølge aktstykket ”haft vanskeligt ved at gennemføre de planlagte delleverancer til den aftalte tid og med det aftalte indhold", hvilket forsinker implementeringen med 13 måneder.

Den praktiske konsekvens af forsinkelsen er blandt andet, at lovens lange arm ifølge Version 2 stadig må udprinte oplysninger fra et system og derpå manuelt at taste dem ind i et andet system.

Denne molboagtige arbejdsgang var det meningen, at Polsag skulle gøre overflødig. Systemet skal integreres med domstolenes og kriminalforsorgens its-systemer og med politiets webinterface. Manglen på integration med sidstnævnte kræver i dag manuel indtastning af oplysninger fra anmeldelser afgivet på nettet.

Sagen har allerede ført til furore i Folketinget, hvor Socialdemokraternes it-ordfører Yildiz Akdogan nu har bedt Justitsministeren om en redegørelse om Polsag og de ekstraudgifter, systemet medfører.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS