Nokia vs. Apple - hvem vinder mobilkrigen

Trods avancerede smartphones kan Nokia slet ikke hamle op med Apple, når det gælder brug af programmer. Det kan skabe problemer for Nokia, når fremtidens mobilkrig for alvor begynder, mener analytikere.

Den helt store styrke hos Apples iPhone er Apples App Store med tusindvis af programmer. Programmer, der ofte er tilpasset lokale områder, så man for eksempel kan se, hvor man skal tage hen og spise i Århus.

Det er let for udviklere at lave programmer, og det er ikke mindst ekstremt let for brugerne at finde programmer direkte fra telefonen. Enkeltheden i det rammer Nokia hårdt, eller kan i hvert fald gøre det, med mindre de inden for kort tid kan præstere noget tilsvarende med deres Ovi Store, det vurderer Bloomberg.com.

Nokia er måske verdens største mobilproducent, men de halser langt efter Apple, når det gælder indhold til telefoner.

Paradoksalt

Bloomberg citerer en finsk mobilbruger, der ellers altid har haft Nokia-mobil, men som nu er skiftet til iPhone, at han ikke bare ville have en mobil, men en lille computer. Det er paradoksalt, at Nokia i lang tid har lavet de mest avancerede telefoner. Problemet har bare været, at brugerne ikke rigtig kunne finde noget fornuftigt at bruge dem til i det daglige.

Ifølge Bloomberg har Nokia ellers mere end 4 millioner registrerede programudviklere, men Nokia har ganske enkelt nedprioriteret at gøre kunderne opmærksomme på programmerne, siger Ari Hakkarainen, tidligere Nokia-manager, ifølge Bloomberg.

Nokia spænder ben

Hvor Apple også har gjort det let for programudviklerne at lave nyskabende programmer, har Nokia intet gjort på den front, tværtimod. Forskellige konfigurationer og platforme har gjort det besværligt, tidskrævende og dyrt for udviklerne.

Bloomberg vurderer, at Nokia står til at tabe markedsandele, da andre end blot Apple ruster voldsomt op på indholdsfronten, hvor fremtidens mobilkrig kommer til at stå. Palm, Blackberry, Microsoft og Sun Microsystems, der står bag Java-teknikken, gør klar til at træde ind på slagmarken.

Marco Argenti, Nokia-ansvarlig for Ovi Store forklarer dog, at Nokia ser lyst på fremtiden med tocifret daglig vækst af brugere og download på Ovi Store, og de har generelt fået stor fokus på indhold.
Nokia regner med at have 300 millioner aktive brugere i Ovi Store i 2012.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere