Again: Ekspansion ud af Danmark i 2011

Licensspecialisten Again er ved at være så store i Danmark, at direktør Frank Mortensen overvejer at gå til enten Tyskland eller Norden næste år.

Artikel top billede

Hos den danske licensspecialist Again lurer direktør Frank Mortensen på, om Again vil kunne ekspandere uden for de danske grænser i 2011.

»Vi fordoblede antallet af medarbejdere i Danmark sidste år og har samtidig fordoblet forretning. Allerede i 2008 kiggede meget heftig på om vi skulle til ekspandere i Norden. I stedet brugte vi 2009 til at konsolidere vores virksomhed. Men nu vil jeg ikke udelukke, at vi i 2011 vil kigge intensivt på muligheden for ekspansion,« siger Frank Mortensen til CRN.

Han fortæller, at det ikke nødvendigvis er Norden, der er mål for Agains ekspansionsdrømme.

»Det kan lige som godt blive i Tyskland, som det kan blive i Norge eller Sverige,« siger Frank Mortensen.

Frank Mortensen virker måske endda lidt mere lun på Tyskland end på Norden.

»Det er et stort marked og ikke så konsolideret, som de nordiske markeder,« bemærker han om Tyskland.

For Frank Mortensen handler det dog i sidste ende om, at finde de rigtige folk. Microsoft kræver nemlig fra 2011, at man skal have mindst fire certificerede specialister, for at kunne agere på et marked.

»Og det er generisk vare vi har med at gøre. Det er overhovedet ikke lettere, at komme til Norden end til Tyskland. I sidste ende er det dog et spørgsmål om, hvor vi finder de rigtige lokale folk. Om det så bliver fem svenskere, fem nordmænd eller fem tyskere. Det må tiden vise,« afslutter Frank Mortensen.
 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS