Again: Ekspansion ud af Danmark i 2011

Licensspecialisten Again er ved at være så store i Danmark, at direktør Frank Mortensen overvejer at gå til enten Tyskland eller Norden næste år.

Artikel top billede

Hos den danske licensspecialist Again lurer direktør Frank Mortensen på, om Again vil kunne ekspandere uden for de danske grænser i 2011.

»Vi fordoblede antallet af medarbejdere i Danmark sidste år og har samtidig fordoblet forretning. Allerede i 2008 kiggede meget heftig på om vi skulle til ekspandere i Norden. I stedet brugte vi 2009 til at konsolidere vores virksomhed. Men nu vil jeg ikke udelukke, at vi i 2011 vil kigge intensivt på muligheden for ekspansion,« siger Frank Mortensen til CRN.

Han fortæller, at det ikke nødvendigvis er Norden, der er mål for Agains ekspansionsdrømme.

»Det kan lige som godt blive i Tyskland, som det kan blive i Norge eller Sverige,« siger Frank Mortensen.

Frank Mortensen virker måske endda lidt mere lun på Tyskland end på Norden.

»Det er et stort marked og ikke så konsolideret, som de nordiske markeder,« bemærker han om Tyskland.

For Frank Mortensen handler det dog i sidste ende om, at finde de rigtige folk. Microsoft kræver nemlig fra 2011, at man skal have mindst fire certificerede specialister, for at kunne agere på et marked.

»Og det er generisk vare vi har med at gøre. Det er overhovedet ikke lettere, at komme til Norden end til Tyskland. I sidste ende er det dog et spørgsmål om, hvor vi finder de rigtige lokale folk. Om det så bliver fem svenskere, fem nordmænd eller fem tyskere. Det må tiden vise,« afslutter Frank Mortensen.
 

Annonce

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks