Again: Ekspansion ud af Danmark i 2011

Licensspecialisten Again er ved at være så store i Danmark, at direktør Frank Mortensen overvejer at gå til enten Tyskland eller Norden næste år.

Artikel top billede

Hos den danske licensspecialist Again lurer direktør Frank Mortensen på, om Again vil kunne ekspandere uden for de danske grænser i 2011.

»Vi fordoblede antallet af medarbejdere i Danmark sidste år og har samtidig fordoblet forretning. Allerede i 2008 kiggede meget heftig på om vi skulle til ekspandere i Norden. I stedet brugte vi 2009 til at konsolidere vores virksomhed. Men nu vil jeg ikke udelukke, at vi i 2011 vil kigge intensivt på muligheden for ekspansion,« siger Frank Mortensen til CRN.

Han fortæller, at det ikke nødvendigvis er Norden, der er mål for Agains ekspansionsdrømme.

»Det kan lige som godt blive i Tyskland, som det kan blive i Norge eller Sverige,« siger Frank Mortensen.

Frank Mortensen virker måske endda lidt mere lun på Tyskland end på Norden.

»Det er et stort marked og ikke så konsolideret, som de nordiske markeder,« bemærker han om Tyskland.

For Frank Mortensen handler det dog i sidste ende om, at finde de rigtige folk. Microsoft kræver nemlig fra 2011, at man skal have mindst fire certificerede specialister, for at kunne agere på et marked.

»Og det er generisk vare vi har med at gøre. Det er overhovedet ikke lettere, at komme til Norden end til Tyskland. I sidste ende er det dog et spørgsmål om, hvor vi finder de rigtige lokale folk. Om det så bliver fem svenskere, fem nordmænd eller fem tyskere. Det må tiden vise,« afslutter Frank Mortensen.
 

Læses lige nu

    Annonce

    PensionDanmark

    Digital Risk Manager til PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Viborg

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S