Bjarne Søballe starter nyt konsulenthus

Den tidligere direktør i Norriq og Munk It har store ambitioner med Dynamics-huset Dynateam, som skal fokusere på SMB-markedet.

Artikel top billede

Iværksætteren Bjarne Søballe er tilbage i it-kanalen med konsulenthuset Dynateam, Det nye konsulenthus skal udvikle sig til at være en totalleverandør til SMB-markedet, som ifølge Søballe er det eneste sted i markedet, hvor man kan forvente vækst. I første omgang skal Dynateam levere løsninger baseret på Microsofts ERP-system Dynamics NAV, men ambitionen er, at oprette en række selskaber under Dynateam- paraplyen, som skal tilbyd alt fra business intelligence, C5, webløsninger, sharepoint og infrastruktur.

Det skal ske ved at tilbyde branchens dygtigste eksperter en tilværelse som selvstændige, hvor de kan fokusere på deres spidskompetencer, mens moderselskabet tager sig af administration og salg. Guleroden er, at de nye medarbejdere selv skal stå som hovedejere i de Dynateam-selskaber, som skal oprettes.Søballe, der har en fortid i Naviteam, Munk It og senere Norriq, understreger, at det ikke er tanken, at Dynateam skal konkurrere med Norriq.

»For mig er det ikke et ønske at gå i clinch med bestemte konkurrenter. Vi går mere målrettet mod SMB-markedet, og ideen er, at de enkelte selskaber kommer til at fungere som afdelinger i Dynateam,« siger Bjarne Søballe.

I første omgang starter virksomheden med otte medarbejdere, men Bjarne Søballe forventer, at nå op på cirka 25 ansatte indenfor det første år. Tilgangen kan både komme fra mindre virksomheder med ambition om at løfte deres forretning videre eller enkeltpersoner.

»Jeg er i dialog med grupperinger, som gerne vil være en del af det her. Der er nok, der gerne vil være med, men jeg vil være sikker på, at det er de rigtig mennesker, vi får ind,« siger Bjarne Søballe.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS