Faldende overskud hos Datek

Herlevforhandlers overskud falder til 350.000. Ejer forbereder generationsskifte.

Dataks overskud faldt i 2006 med otte procent til 354.000 kroner. Resultatet var det mindste i de sidste seks år og det værste siden 2002, hvor resultatet efter skat var fire gange større. Alligevel er adm. direktør og ejer Gorm Kay Hansen tilfreds med udviklingen.

»Det er gået godt nok. Vi har 400 aktive kunder og mærker ikke presset fra konkurrenterne,« siger Gorm Kay Hansen.

Virksomheden, der ligger i Herlev på Københavns vestegn har 11 ansatte og sælger helst til lokale kunder, der skal have en tilpasset standardvarer. Den strategi har ifølge dirketøren givet en stabil kundekreds. Den 60-årige direktør og hovedaktionær Gorm Kay Hansen forbereder nu et generationsskifte.

»Et generationsskifte er på tale, men jeg har endnu ikke sat en dato på,« siger Gorm Kay Hansen.

Han har i de senere år flyttet overskud og kapital over i et holdingselskab for at gøre virksomheden salgsklar. Men der er endnu ikke besluttet hvem, der skal overtage Datek. En mulighed er dog en mangeårig medarbejder, den salgs- og indkøbsansvarlige Flemming Nielsen, der ejer ni procent af aktiekapitalen.

»Der er ikke taget stilling til, hvem der skal overtage, men en kombination af Flemming og en anden er en mulighed,« siger Gorm Kay Hansen.

Datek fokuserer på salg af PC'er og small business servere til virksomheder med 10-25 skærme, der skal have installeret en Officepakke eller C5 økonomistyringssystem.

»Det foregår på rygraden,« siger Gorm Kay Hansen.

Han efterlyser gode sælgere, der kan øge pengekassen i Datek. Efter nogle fejlslagne forsøg på at ansætte kvalificerede sælgere må Gorm Kay Hansen indse, at Dateks resultat ville have været en halv million kroner større, hvis han havde kunne skaffe en sælger, der vidste, hvad han havde med at gøre. I stedet for må han og Flemming Nielsen selv sørge for salget.

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job